Zamknij

Będzie podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny: niewykluczone

22.01.2020 14:29
500 plus waloryzacja. 500 plus wzrośnie do 600 zł? MRPiPS o podwyżce
fot. Shutterstock/whitelook (ilustracyjne)

Świadczenie 500 plus wzrośnie do 600 złotych? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed nie wyklucza zmian w rządowym programie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z „Super Expressem” przyznał, że niewykluczone są zmiany w programie 500 plus.

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział Stanisław Szwed, pytany przez dziennik o wprowadzenie 600 plus.

Zobacz także

Pytanie o waloryzację tego świadczenia pada nie pierwszy raz w kontekście rosnących cen towarów i usług. Inflacja, czyli wzrost cen, wystrzeliła w grudniu 2019 roku. W ujęciu rocznym osiągnęła wówczas poziom 3,4 procent - wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem inflacja w listopadzie utrzymywała się na poziomie 2,6 procent. 

Ta odczuwalna jest nie tylko przy ladzie sklepowej, ale także przy okazji opłacania rachunków za prąd czy wywóź śmieci. Dodatkową presję stwarza wzrost minimalnego i średniego wynagrodzenia w gospodarce. W obliczu wyższych zarobków i wydatków Polaków, świadczenie stałej wysokości 500 złotych traci na wartości.

500 złotych to już nie jest to samo co było w 2016 roku. Mało tego, spodziewam się, że inflacja będzie jeszcze większym problemem w kolejnych kwartałach i latach 

– mówi ekonomista Marek Zuber dla dziennika.

Od 1 lipca 2019 roku kluczowym programem PiS zostały objęte wszystkie dzieci. Świadczenie przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Dzięki wprowadzonym zmianom ze świadczenia 500+ korzysta  każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli – jak szacuje MRPiPS- 6,8 miliona osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Super Express”