Zamknij

500 plus w nowej formule. „To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej”

26.10.2021 12:39
dziecko i banknot 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd wprowadził rewolucję w 500 plus, zabierając prowadzenie programu samorządom i przekazując je Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma mało czasu, żeby przygotować się do nowej roli – ma na to już tylko dwa miesiące. Damy radę – przekonuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, dodając, że pracownicy nawet nie zauważą, że Zakład przejął prowadzenie wypłat.

500 plus już 1 stycznia 2022 roku przejdzie największą metamorfozę w historii, większą nawet niż rozszerzenie programu o pierwsze dzieci w rodzinie. Po latach prowadzenia przez samorządy  zarządzanie „Rodziną 500 plus” przejmie ZUS, który będzie musiał dostosować do tego wyzwania swoje systemy informatyczne. Ma na to jednak bardzo mało czasu, jak na standardy rozwijania systemów informatycznych:  prace deweloperskie i testowe muszą zamknąć się w dwóch miesiącach.

Czy Zakład zdąży? Gertruda Uścińska zapewniła, że tak, jako że ZUS „ma doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów”. Prezes dodała, że „zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus”.

500 plus w ZUS. Uścińska: Zakład będzie gotowy

Rząd szuka oszczędności wszędzie, nawet w programie 500 plus. Jedną ze stosowanych metod jest unikanie waloryzacji świadczenia, które przez inflację staje się coraz mniej warte: w 2021 roku można za nie kupić produkty, które w 2016 (chwili wprowadzenia 500 plus) kosztowały 430 zł. A będzie jeszcze gorzej, jako że spadek wartości pieniądza jest najwyższy od 20 lat.

Drugim rozwiązaniem jest przekazanie 500 plus do ZUS, który programem ma zarządzać w sposób zautomatyzowany. W ciągu 10 lat ma to oznaczać oszczędności rzędu 3 miliardów zł: tyle kosztowałyby między innymi wynagrodzenia urzędników, którzy w samorządach zajmowali się przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz realizacją świadczeń. W ZUS te zadania ma realizować system informatyczny.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. tarczy antykryzysowej czy programie „Dobry start”. Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum.

prof. Gertruda Uścińska

Co zmiany oznaczają dla beneficjentów? „Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia” – wyjaśniła prezes ZUS. Pieniądze będą przekazywane tylko przelewem na rachunek bankowy, nie będzie już można otrzymać świadczenia w postaci gotówki, na przykład przelewem pocztowym.

500 plus będzie przez ZUS przejmowane stopniowo. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

RadioZET.pl/PAP