Zamknij

500 plus w formie bonu. Szydło komentuje pomysł Emilewicz

03.08.2020 07:36
500 plus w formie bonu. Beata Szydło komentuje pomysł Emilewicz
fot. Damian Klamka/East News (ilustracyjne)

500 plus nie będzie wydawane w gotówce? Z takim pomysłem wyszła wicepremier Jadwiga Emilewicz. Krytyki nie szczędziła Beata Szydła - była premier, która wprowadziła świadczenie dla polskich rodzin.

500 plus to sztandarowy program prorodzinny rządu PiS. Najpierw, od 2016 roku, comiesięczne świadczenie trafiało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Jednak od ubiegłego roku można je otrzymać także na pierwsze dziecko. 

Do tej pory rząd Mateusza Morawieckiego twardo stał na stanowisku, że żadne zmiany w formie świadczenia nie będą dokonywane. Nawet z powodu kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią koronawirusa

500 plus w formie bonu? Szydło komentuje

Nowością w tym temacie okazał się program Polskiego Bonu Turystycznego, potocznie nazywanego 500 plus na wakacje. Rodziny na każde dziecko otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 500 zł na wyjazd urlopowy. Tylko, że jest on dostępny wyłącznie w formie bonu elektronicznego aktywowanego przez platformę PUE ZUS.

Zobacz także

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która była odpowiedzialna za wprowadzenie bonu turystycznego, w rozmowie z Money.pl zasugerowała zastąpienie elektronicznymi vouchery innych świadczeń socjalnych. 

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca

Jadwiga Emilewicz

O tym, że inne świadczenia socjalne mogą być dostępne tylko w postaci bonu elektronicznego mówiła w Money.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez COVID-19. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań (...) Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet

Gertruda Uścińska

Zobacz także

Takie deklaracje spotkały się z ostrą reakcją części polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich Beata Szydło - obecnie europosłanka, a w latach 2015-2017 premier. Podczas jej rządów zostało wprowadzone 500 plus na drugie i każde kolejne dziecko. 

Program Rodzina 500 plus w postaci „bonów” to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!

Beata Szydło

RadioZET.pl/Money.pl