Zamknij

500 plus w formie bonu. Rzecznik rządu komentuje

03.08.2020 09:28
500 plus w formie bonu zamiast pieniędzy. Rzecznik rządu wyjaśnia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o słowa wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz na ten temat.

500 plus w gotówce jest wypłacane od 2016 roku. Najpierw świadczenie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, a od ubiegłego roku można je otrzymać także na pierwsze dziecko w rodzinie.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w piątkowym wywiadzie dla Money.pl pytana była o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Dopytywana, czy taką formę można w dalszej perspektywie wykorzystać do programów takich jak 500 plus czy wyprawki, odparła, że jest to droga, którą rząd chce podążać.

500 plus w formie bonów? Rzecznik rządu wyjaśnia

Rzecznik rządu Piotr Müller zapytany w TVN24, czy 500 plus będzie wypłacane w postaci bonu cyfrowego, zaprzeczył.

Zobacz także

Nie będzie. Nie ma takich planów. Z tego, co mi się wydaje, to pani premier (Emilewicz - przyp. red.) mówiła w ogóle o świadczeniach społecznych, czyli szerzej. Nie wiem, czy wymieniła świadczenie 500 plus

Piotr Müller

- Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program 500 plus będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory - powiedział.

Dopytywany, jak rozumieć słowa wicepremier, rzecznik rządu odparł, że jako element dyskusji w Zjednoczonej Prawicy. - Naprawdę, nie każda różnica zdań musi oznaczać konflikt - dodał.

Emilewicz w wywiadzie nawiązywała do bonu turystycznego.

Za sprawą tego, że jest to ta blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane

Jadwiga Emilewicz

- Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - powiedziała wicepremier. Zaznaczyła jednak, że to, które świadczenia zostaną objęte cyfryzacją, będzie przedmiotem ustaleń. Zapowiedziała, że kwestie te ma omówić wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską pod koniec sierpnia.

Zobacz także

Na ten fragment wywiadu, który opublikowano pod tytułem "500+ też w formie bonu. Emilewicz: tą drogą chcemy iść", zareagowała była premier, europosłanka PiS Beata Szydło.

"Program Rodzina 500 plus w postaci "bonów" to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP