Czy od 500 plus trzeba zapłacić podatek?

11.12.2019 14:49
czy od 500 plus trzeba płacić podatek
fot. Shutterstock/piosi (ilustracyjne)

W 2019 roku więcej rodzin skorzystało ze świadczenia 500 plus. Czy beneficjenci będą musieli odprowadzić od tej kwoty podatek?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zgodnie z art. 21 ust 1. p.8 zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe oraz świadczenie wychowawcze. Z mocy prawa podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku z tytułu świadczenia 500 plus.

Z komunikatu MRPiPS wynika, że 500 plus na dziecko kwota, od której nie są odprowadzane żadne podatki, składki i inne potrącenia. Do rodzin trafia zatem kwota netto, bez konieczności odprowadzania od niej składek.  

Zobacz także

Środków z programu 500 plus nie trzeba będzie ujawniać w zeznaniu podatkowym. Jeśli środki wypłacone w ramach tego programu są jedynym źródłem utrzymania, podatnik nie musi składać zeznania podatkowego.

500 plus na nowych zasadach

Od 1 lipca 2019 roku kluczowym programem PiS zostały objęte wszystkie dzieci. Świadczenie przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Dzięki wprowadzonym zmianom ze świadczenia 500+ korzysta  każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli – jak szacuje MRPiPS- 6,8 miliona osób. To prawie dwa razy więcej dzieci niż było do tej pory – wskazuje ministerstwo.

Zobacz także

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek online poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Istnieje też możliwość złożenia wniosku tradycyjna drogą – w urzędzie lub listownie.

RadioZET.pl