Zamknij

500 plus w Chinach. Ile rodzice mogliby dostać na jedno dziecko?

12.05.2021 09:27
500 plus w Chinach. Ile wynosi
fot. Mateusz Grochocki/East News

500 plus to jedno z najpopularniejszych polskich świadczeń społecznych, które ma przyczynić się do wzrostu populacji. Podobną pomoc socjalną oferuje już część zachodnich państw. Teraz tematowi przyglądają się Chiny.

  1. Milion juanów na każde dziecko
  2. Chińskie 500 plus
  3. Inwestycja, która zwróci się państwu

Chiny  to światowa potęga gospodarcza. Na współpracy handlowej z międzynarodowym gigantem zależy również Polsce. Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda chcą rozszerzyć zakres działań między krajami, podkreślając duże dysproporcje między eksportem a importem.

W tym kraju znajduje się także nowe ulubione miasto miliarderów, którzy zjeżdżają do Chin z różnych stron świata. Kraj uważany jest za jeden z najbardziej zaludnionych, mimo to Chińczycy obawiają się kryzysu demograficznego. Rozwiązaniem ma być dodatek finansowy na każde dziecko.

Milion juanów na każde dziecko

Liang Jianzhang, biznesmen i wykładowca Uniwersytetu Pekińskiego, po zapoznaniu się z wynikami spisu powszechnego uznał, że nad Chinami wisi kryzys demograficzny.

Zaproponowanym przez niego rozwiązaniem jest „ chińskie 500 plus”, czyli stały comiesięczny dodatek od rządu dla rodziców. Zdaniem naukowca w sumie na wychowanie każdego dziecka do 18 roku życia rząd musiałby przeznaczyć 1 mln juanów, czyli ok. 582 tys. zł.

Chińskie 500 plus

Publikacja sprowokowała dyskusję społeczną na temat rosnących kosztów utrzymania i wychowania dzieci w Chinach.

Rozmawiałem z wieloma młodymi ludźmi (…) jeśli to będzie tylko kilkadziesiąt tysięcy juanów, to zasadniczo nie zachęci ludzi do posiadania kolejnego dziecka

Liang Jianzhang, biznesmen i wykładowca Uniwersytetu Pekińskiego

Liang szacuje, że podniesienie współczynnika dzietności z obecnego 1,3 dziecka na kobietę do 2,1 – czyli poziomu zapewniającego utrzymanie liczby ludności – kosztowałoby 10 proc. chińskiego PKB. W przeliczeniu na każde dziecko daje to milion juanów, które mogłyby być przekazane w formie gotówki, dotacji na zakup mieszkania lub ulg podatkowych.

Inwestycja, która zwróci się państwu

Według pomysłodawcy, koszty programu zostałyby zrównoważone przez późniejszy wkład urodzonych dzieci w gospodarkę. -Jeśli w rodzinie urodzi się kolejne dziecko, to wpłaty tego dziecka na ubezpieczenia społeczne i płacone przez nie podatki przekroczą milion juanów – dodaje Liang Jianzhang.

Rządowi badacze oszacowali, że w 2005 roku wychowanie dziecka w Chinach kosztowało średnio niecałe 500 tys. juanów. Według lokalnych mediów koszt ten w ciągu 15 lat wzrósł nawet czterokrotnie do prawie 2 mln juanów w 2020 roku.

Wyniki spisu powszechnego z 2020 roku wykazały, że w dekadzie 2010-2020 liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła o niecałe 5,4 proc. do 1,41 mld. To najwolniejsze tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie spisy. Eksperci spodziewają się, że liczba ludności ChRL zacznie wkrótce spadać.

RadioZET.pl/PAP