Zamknij

500 plus: ukryty plan rządu w dokumencie dla UE. Będzie warte coraz mniej

04.05.2021 07:54
dziecko z banknotem 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przyszłość 500 plus jest już znana: rząd nie ma dla beneficjentów programu dobrych wiadomości. Plan dotyczący świadczenia znalazł się w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-24. Analiza dokumentu pokazuje, ile pieniędzy przewidziano na obsługę programu. Nie takie były obietnice.

500 plus to najważniejszy program socjalny w Polsce. Jest zbyt ważny dla polityków, żeby mógł upaść – a tak przynajmniej zwykło się uważać do tej pory. Z lektury Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-24 wyłania się bowiem obraz przyszłości świadczenia odmienny od oficjalnych zapowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Szef MF deklarował bowiem, że już tu i teraz może wygospodarować pieniądze na podwyżkę świadczenia z 500 do 700 zł na dziecko. WPFP pokazuje, że były to słowa mocno na wyrost.

500 plus w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-24. Świadczenie będzie mniej warte

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-24 zakłada przedłużenie najważniejszych programów socjalnych, z 500 plus na czele. To jednak koniec dobrych wiadomości dla otrzymujących to świadczenie.

500 plus od chwili startu w 2016 roku nie było bowiem waloryzowane. Inflacja, która w Polsce jest jedną z największych w Europie, co roku niepostrzeżenie zabierała więc część realnej wartości świadczenia.

W 2021 roku, jeśli wziąć pod uwagę siłę nabywczą złotego sprzed 5 lat, 500 plus wynosi tak naprawdę między 430 a 450 zł. Im bardziej będą rosły ceny, tym realna wartość świadczenia będzie dalej malała.

Na ten problem jest prosty sposób: waloryzacja. Co roku wartość emerytur podwyższana jest o wskaźnik wyliczany na podstawie inflacji, tak by kwoty otrzymywane przez emerytów pozwalały na utrzymanie stałego standardu życia. Jak wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-24, rząd nie ma takich planów dotyczących 500 plus. Mimo że wcześniej publicznie zapowiadał możliwość waloryzacji tuż przed wyborami w 2023 roku.

Program kosztuje nieco ponad 40 mld zł rocznie. Analizując kwoty wpisane do Planu można stwierdzić, jaką wysokość świadczenia przewiduje rząd na najbliższe lata.

Z zapisów w WPFP wynika, że na wypłaty przeznaczone zostanie około 40,7 – 41 mld zł, a więc kwoty identyczne z obecnymi. Oznacza to, że w dokumencie przedkładanym Komisji Europejskiej nie przewidziano podwyżki świadczenia do roku 2024 włącznie. Chyba, że część beneficjentów straci prawo do otrzymywania pieniędzy - w przeciekach dotyczących Nowego Ładu pojawiły się plotki o pozbawieniu 500 plus osób lepiej zarabiających.

500 plus odpowiada za niemal połowę oficjalnego deficytu budżetowego. Zrezygnowanie z programu na czas pandemii było postulowane przez ekspertów wskazujących sposoby na domknięcie wyjątkowo nadwątlonych finansów publicznych.

RadioZET.pl/Fakt