Zamknij

500 plus w formie bonów? Emilewicz: Chciałam uspokoić panią Szydło

04.08.2020 08:19
500 plus tylko w bonach? Jadwiga Emilewicz wyjaśnia
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, znów zabrała głos w sprawie przyszłości świadczenia 500 plus. W rozmowie z "Super Expressem" podkreśliła, że nie ma żadnych planów zmiany programu. - Uspokajam panią premier Beatę Szydło - dodała.

500 plus, które jest wypłacane od 2016 roku, trafia do milionów Polskich rodzin w formie gotówki. O tym, że świadczenie może w przyszłości być wydawane w formie bonu elektronicznego, sugerowała w ubiegłym tygodniu wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W rozmowie z portalem Money.pl odnosiła się do Polskiego Bonu Turystycznego, który również o wartości 500 złotych jest wydawany rodzinom na każde dziecko tylko w formie elektronicznego vouchera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

500 plus w formie bonu zamiast gotówki? Emilewicz wyjaśnia

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

O tym, że inne świadczenia socjalne mogą być dostępne tylko w postaci bonu elektronicznego mówiła w Money.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez COVID-19. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań (...) Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet

Gertruda Uścińska

Takie słowa wywołały ostrą reakcję polityków PiS. Zwłaszcza byłej premier Beaty Szydło, która wprowadziła 500 plus na stałe. "Program Rodzina 500 plus w postaci „bonów” to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała Szydło na Twitterze.

Do sprawy ponownie odniosła się wicepremier Emilewicz w wtorkowej rozmowie z "Super Expressem.

Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi. I chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500 plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500 plus

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Zwróciła uwagę, że ten program od początku był przygotowany jako systemowe, bezpośrednie wsparcie dla rodzin. Nie ma i nie było dyskusji o tym, że administracja publiczna rości sobie prawo, w jaki sposób przekazywać albo nakazywać rodzinom wykorzystywanie tych środków - podkreśliła wicepremier.

Mówiąc o formacie bonu, mówiłam o tym, że jeżeli podobne programy się pojawią, to taka cyfrowa formuła pozwoli w sposób dokładny odzwierciedlić intencje ustawodawcy

Jadwiga Emilewicz

RadioZET.pl/Super Express