Zamknij

500 plus nie działa? Kolejny rok z rzędu dzietność spada

28.01.2020 12:26
500 plus się nie sprawdza? Dzietność spada z roku na rok
fot. Shutterstock/Halfpoint (ilustracyjne)

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a prognozy demograficzne nie są optymistyczne. Eksperci są zdania, że program 500 plus pomógł, jednak przyniósł krótkotrwałe efekty. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

„Dziennik Gazeta Prawna” powołuje się na wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że po rekordowym roku 2017, w którym urodziło się ponad 400 tysięcy dzieci, sytuacja się pogorszy.

Dziennik zauważa, że sama liczba urodzeń nie jest tak ważna jak wskaźnik dzietności – chodzi o przypadającą na kobietę w wieku rozrodczym przeciętną liczbę dzieci. W zeszłym roku wyniósł 1,435 i był nieco niższy niż w rekordowym roku 2017.

Zobacz także

Dane GUS pokazują spadek urodzeń rok do roku w granicach 4 procent. Gdyby był mniejszy i wynosił choćby 2 procent, wskazywałoby to na efekt zmiany struktury wieku kobiet mogących zostać matkami, ale większy spadek zapowiada obniżenie wskaźnika dzietności 

– tłumaczy demograf z Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Szukalski

Efekt 500 plus najbardziej widoczny był w latach 2016-2017, czyli na samym początku obowiązywania programu wsparcia dla rodzin. Jak tłumaczy demograf z Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Szukalski, początkowo rządowy program się sprawdził. Dobra sytuacja na rynku pracy i wsparcie dla rodzin przyśpieszyły decyzje prokreacyjne. Jak jednak wskazują statystyki, to krótkotrwały efekt.

Zobacz także

Dziennik powołuje się na badania demograf prof. Ireny Kotowskiej. Ekspertka zwraca uwagę na trendy dotyczące struktury demograficznej w Polsce. Kobiety zachodzą w ciąże w coraz późniejszym wieku, a coraz większy odsetek rezygnuje z macierzyństwa. Z kolei dr Urszula Wróblewska z SGH podkreśla, że kobiety zbyt późno zostały zachęcone do macierzyństwa. - Grupa kobiet, która może mieć dzieci, jest mniejsza niż jeszcze na przykład dekadę temu – mówi w rozmowie z DGP.

Zobacz także

Dr Małgorzata Sikorska, socjolog z UW, wskazuje w rozmowie z dziennikiem na inne powody rezygnacji z macierzyństwa.

Coraz częściej młodzi ludzie mówią np., że zmiany klimatyczne są nieuniknione, pojawia się termin depresji klimatycznej, czego konsekwencją jest myślenie, że nie ma sensu zakładać rodziny, rodzić dzieci 

– wskazuje ekspertka w rozmowie z DGP

Jak dodaje, kobiety w coraz późniejszym wieku decydują się na dziecko m.in. ze względu na wykształcenie i dążenie do dobrostanu materialnego.

500 plus a demografia

Od 1 lipca 2019 roku kluczowym programem PiS zostały objęte wszystkie dzieci. Świadczenie przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Dzięki wprowadzonym zmianom ze świadczenia 500+ korzysta  każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, czyli – jak szacuje resort rodziny- 6,8 miliona osób.

Zobacz także

Od samego początku obowiązywania tego programu politycy byli zdania, że jego celem jest doprowadzenie do wzrostu dzietności. Dziś sami przyznają, że wsparcie dla rodzin nie przekłada się bezpośrednio na wzrost urodzeń.

Przez rządowy program 500 plus liczba urodzeń nie wzrosła i nie wzrośnie - zadeklarowała Barbara Socha, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocniczka rządu ds. demografii na antenie Radia Wnet.

Wyraziła też obawę, że liczba urodzeń spadnie. Jednocześnie w ocenie wiceminister Sochy, nie świadczy to o porażce programu Rodzina 500 plus.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”/Radio Wnet