Zamknij

500 plus rozwiąże problemy demograficzne? „Efekty będą widoczne w dłuższej perspektywie”

23.09.2019 19:00
500 plus rozwiąże problemy demograficzne?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Zapewniam, że rząd PiS nie przewiduje żadnych zmian w zakresie 500 plus. Ten program niewątpliwie wpłynie na wzrost liczby urodzeń w szerszym odstępie czasu – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Minister przypomniała, że problemy demograficzne dotykają wiele współczesnych krajów. Dodała, że decyzję o potomstwie podejmuje się dziś w coraz późniejszym wieku. 

 „Miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie lepiej” – wskazała.

Zobacz także

Co mówią liczby? Z danych GUS wynika, że liczba noworodków wzrosła z 369,3 tysięcy w 2015 roku do 382,3 tysięcy w 2016 roku. Rok później odnotowano ponad 400 tysięcy urodzeń. W minionym roku liczba ta jednak spadła do 388 tysięcy.

Borys-Szopa przypomniała, że w ramach programu 500 plus do polskich rodzin trafiło już ponad 80 miliardów złotych.

Minister dodała, że to niejedyny sposób na wspieranie rodzin. Przypomniała o programie Maluch+, wspierającym rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Jak twierdzi Borys- Szopa, niezbędne są też zmiany w prawie pracy.

Nad tym też pracujemy, żeby uelastycznić go na tyle, żeby po pierwsze małżeństwa mogły swobodnie dysponować czasem dla rodziny i czasem dla pracy 

Zaznacza Borys-Szopa

Od 1 lipca rodzice złożyli łącznie 4,2 miliona wniosków o świadczenie wychowawcze w ramach programu 500 plus. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.

Zobacz także

Nowa odsłona czołowego programu PiS zakłada wypłatę świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia bez względu na dochód w rodzinie. Wnioski o 500 plus można składać nie tylko w urzędzie, ale także elektronicznie: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.

RadioZET.pl/PAP