Zamknij

500 plus przyjdzie przed świętami? Zmiana terminów wypłat

16.12.2021 07:51
500 plus przed świętami
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus wypłacane jest przez samorządy zwykle na kilka dni przed końcem miesiąca. W grudniu jednak pieniądze mogą szybciej pojawić się na kontach.

500 plus wypłacane jest przez samorządy, choć od 1 stycznia obowiązek obsługi świadczenia przejdzie na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze w tym roku natomiast to gminy decydują, kiedy zlecą przelew 500 plus do beneficjentów.

Przed świętami Bożego Narodzenia, podobnie jak i wiele firm decyduje się na wypłatę pensji przed Wigilią, tak i urzędy szybciej wypłacą 500 plus. Minister rodziny i polityki społecznej zaapelowała, by urzędnicy przyspieszyli wypłaty w grudniu.

500 plus. Zmiana terminów wypłat w grudniu

Szefowa resortu poprosiła wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o wypłatę tego świadczenia jeszcze przed świętami, gdyż jak mówiła w rozmowie z PAP, jest to okres wzmożonych wydatków.

By wspomóc rodziny w przygotowaniach do nadchodzących świąt, by upłynęły w radosnej i spokojnej atmosferze, zwróciłam się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z apelem o dołożenie wszelkich starań, by 500 plus, a także świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia

Marlena Maląg

- Rząd zabezpieczył środki finansowe na ten cel, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie polskim rodzinom wsparcia materialnego, które przyczyni się do godnego spędzenia tego szczególnego okresu – podkreśliła Maląg.

Terminy wypłat 500 plus, co do zasady, zależą od decyzji samorządów. Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi jednak istotna zmiana: obsługą, wypłatami i przyjmowaniem wniosków zajmował się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek ten będzie jednak stopniowo przejmowany od samorządowców: do końca maja 2022, czyli do końca okresu świadczeniowego, to gminy będą kontynuowały wypłaty. Co więcej, urząd wypłaci pieniądze wyłącznie na konto, a wnioski można będzie składać tylko drogą elektroniczną. 

RadioZET.pl/PAP