Zamknij

500 plus podstawą budżetu dla połowy polskich rodzin

31.03.2021 17:07
500 plus filarem budżetów połowy rodzin z dziećmi
fot. Shutterstock.com.pl/fizkes

Program Rodzina 500 plus kończy właśnie pięć lat. Z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że dla połowy rodzin jest filarem ich budżetów, a dla 17 proc. przesądza o finansowym być albo nie być.

500 plus to jeden z najważniejszych programów społecznych rządu Prawa i Sprawiedliwości.1 kwietnia minie dokładnie 5 lat od wprowadzenia programu Rodzina 500 plus. W tym czasie na wypłaty rząd wydał 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym zostało objętych 6,6 mln dzieci.

Początkowo program gwarantował wypłatę środków tylko na drugie dziecko. Od połowy 2019 roku nastąpiła zmiana i wszystkie osoby małoletnie bez względu na poziom dochodów gospodarstwa domowego otrzymują dofinansowanie. Równocześnie, z biegiem lat rosnąca inflacja sprawiła, że świadczenie straciło na wartości. Rosnące ceny obniżyły jego wartość o 55 zł.

500 plus. Główne cele programu

Główne cele programu to poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa oraz inwestycja w rodzinę. Przełożył się na poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin. Z danych GUS wynika, że w 2019 r. zasięg ubóstwa w gospodarstwach z dziećmi na utrzymaniu obniżył się zarówno w porównaniu z 2018 r. jak i z latami 2015, 2016. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych oraz w domach, gdzie dziecko lub dzieci wychowuje samodzielnie jedno z rodziców. Oznacza to, że dodatkowe wsparcie w postaci 500 plus było w tym pomocne.
Wzrost możliwości finansowych dzięki programowi "Rodzina 500 plus" potwierdzają też wyniki badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

W pierwszym roku obowiązywania programu 500 plus odnotowywaliśmy spadek liczby dłużników z najmniejszymi kwotami zaległości. Z kolei w ostatnich dwóch latach obserwujemy przyhamowanie tempa wzrostu liczby osób w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Z pewnością wsparcie otrzymywane na dzieci ma w tym też swój udział

Sławomir Grzelczak Prezes BIG InfoMonitor

Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że dzięki programowi mniej osób zmuszonych jest do pożyczania pieniędzy, a niektórym dodatkowe wpływy pozwoliły spłacić zaległości.

Rządowe wsparcie dla rodzin z dziećmi

Badanie "Opinie Polaków na temat programu Rodzina 500 plus" wykazało, że co piąte gospodarstwo domowe (19 proc.) deklaruje, że dzięki 500 plus nie zaciąga kredytów ani pożyczek, choć jednocześnie 4 proc. stwierdza, że teraz ma większą zdolność kredytową i może pożyczyć więcej niż przed przyznaniem świadczenia.

Grupa 19 proc. ankietowanych z pomocą państwa daje radę bez opóźnień i problemów obsługiwać bieżące zobowiązania, a 5 proc. właśnie z 500 plus spłaciło długi i zaległości. Z kolei co czwarty beneficjent zyskał wreszcie możliwość gromadzenia oszczędności. W co dwudziestym domu dodatkowe pieniądze pozwoliły jednemu z rodziców nawet zrezygnować z pracy.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz z bazy BIK wynika, że na koniec stycznia problemy z obsługą bieżących płatności: rachunków, alimentów, opłat sądowych oraz rat kredytowych miało ponad 2,8 mln osób. Kwota ich zaległości sięgnęła 81,44 mld zł. Od grudnia 2020 r. przybyło 2,2 tys. niesolidnych dłużników, a suma zaległości podwyższyła się o 46 mln zł.

W całym 2020 r. liczba dłużników wzrosła o ponad 8 tys. osób, w 2019 r. o ponad 19 tys. osób, a w 2018 r. było to blisko 94 tys. Zgodnie z analizą przed pandemią 500 plus nie brało ok. 18 proc. uprawnionych i co trzeci z nich pod wpływem poczucia niepewności i kłopotów finansowych postanowił jednak aplikować o pomoc na dziecko.

RadioZET.pl/PAP