Zamknij

500 plus po rosyjsku. Co obiecał Władimir Putin?

15.01.2020 16:31
500 plus po rosyjsku. Putin obiecał własną wersję świadczenia
fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Zwiększenie tzw. kapitału matczynego, świadczenia dla dzieci z najbiedniejszych rodzin oraz ulgowa hipoteka dla młodych - to najnowsze propozycje prorodzinne prezydenta Rosji Władymira Putina. W środę wygłosił coroczne orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus po rosyjsku to jedna z zapowiedzi, która padała podczas orędzia Putina. 

Jak tłumaczyła "Rzeczpospolita", prezydent Rosji obiecał wprowadzić comiesięczne świadczenia na każde dziecko w wieku od 3 do 7 lat. Jednak pieniądze trafią tylko do najbiedniejszych rodzin, których dochody nie przekraczają rosyjskiego minimum egzystencji (11 tys. rubli, w przeliczeniu 672 zł). 

Zobacz także

Rosyjskie 500 plus ma na początek wynosić 5,5 tys. rubli miesięcznie (339 zł). W przyszłym roku świadczenie ma być podwojone. 

Kreml zwiększy kapitał matczyny

Putin zaproponował również utrzymanie i poszerzenia tzw. kapitału matczynego, który obowiązuje od 2007 roku. To forma wsparcia rodzin od państwa, z którego mogą skorzystać matki, a w przypadku ich braku w rodzinie - ojciec dziecka lub prawna opiekunka. 

Te środki można wydać m.in. na kupno lub powiększenie mieszkania, edukację, ochronę zdrowia dzieci, spłatę długów komunalnych, a nawet codziennie wydatki związane z utrzymaniem dzieci. Kapitał przysługuje na dzieci, które nie skończyły 23. roku życia, a programem zarządza Fundusz Emerytalny Rosji - odpowiednik polskiego ZUS-u.

Od stycznia tego roku tzw. kapitał matczyny wynosi 446617 rubli (28 790 zł). Według propozycji prezydenta Rosji, zostanie on podniesiony o kolejne 150 tys. rubli (9255 zł) po urodzeniu drugiego dziecka. W ten sposób kwota dla rodzimy z dwójką dzieci wzrośnie do 616617 rubli (38045 zł) - podała "Rz".

Zobacz także

Program tzw. kapitału matczynego będzie obowiązywał co najmniej do 2027 roku.

Z kolei młodych Rosjanom Putin obiecał program ulgowej hipoteki. Jednak będzie on dostępny tylko dla obywateli z Dalekiego Wschodu, aby powstrzymać ich od emigracji z Syberii. 

Takie osoby będą mogły zaciągnąć kredyt hipoteczny, oprocentowany na 2 proc., w jednym z państwowych lub komercyjnych banków.

Sens tych wszystkich działań jest jeden - stworzenie w Rosji efektywnego systemu wsparcia rodzin. Tak by dochody naszych obywateli były wystarczające na godne życie - argumentował w środę Putin.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita