Zamknij

500 plus po hiszpańsku. 100 euro na każde dziecko

21.02.2020 12:13
500 plus po hiszpańsku. 100 euro na każde dziecko
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Populistyczna i prawicowa partia Vox proponowała wprowadzenie subsydiów w wysokości 100 euro miesięcznie na każde dziecko aż do osiągnięcia pełnoletności. Zdaniem komentatorów to był podobny pomysł do polskiego 500 plus. Hiszpański Kongres Deputowanych odrzucił jednak tę propozycję.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku 

Pomimo poparcia ze strony największego opozycyjnego ugrupowania w niższej izbie parlamentu, konserwatywnej Partii Ludowej (PP), projekt prawicowo-populistycznej partii Vox został odrzucony we wtorek podczas wieczornego głosowania w izbie.

W trakcie burzliwej chwilami debaty politycy Vox wskazywali na drastycznie spadającą w Hiszpanii liczbę urodzeń, a także na pilną konieczność pomocy dla rodzin.

Zobacz także

Prezentująca dokument deputowana Rocio de Meer zaznaczyła, że kwota 100 euro na każde dziecko byłaby wypłacana tylko małżeństwom będącym związkiem kobiety i mężczyzny.

Wiele badań potwierdza, że dzieci najlepiej wychowują się ze swoim ojcem oraz matką. Taki związek jest najbardziej płodną instytucją ludzkości

Rocio de Meer

W trakcie wystąpienia deputowana Vox zarzuciła ugrupowaniom lewicy i centrolewicy, że "próbują zniszczyć rodzinę, inwestując w politykę śmierci", co ma przejawiać się m.in. w liberalizacji prawa aborcyjnego w Hiszpanii. Wskazała też na panujący w tym kraju kryzys demograficzny.

Deputowani Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i Unidas Podemos (UP), które tworzą koalicyjny rząd Pedra Sancheza, wskazywali z kolei, że projekt autorstwa Vox należy odrzucić, gdyż nie obejmuje on pomocy dla dzieci znajdujących się pod opieką małżeństw homoseksualnych.

Zobacz także

Według statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) od stycznia do czerwca 2019 roku przyszło na świat w Hiszpanii niewiele ponad 170 tys. dzieci, czyli o 6,2 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku.

To najniższa liczba od 1941 roku, kiedy w tym kraju zaczęto gromadzić dane dotyczące liczby urodzonych dzieci.

W Hiszpanii realizowany był w latach 2007-2010 program socjalistycznego rządu premiera Jose Luisa Zapatero pod nazwą "czek dla niemowlęcia". Po urodzeniu dziecka matka otrzymywała jednorazową zapomogę w wysokości 2500 euro.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP