Zamknij

500 plus. Blisko dwa miliony złożonych wniosków

08.07.2019 12:19
500 plus online. Złożono ponad 1,7 mln wniosków. Na pierwsze dziecko. Kiedy wypłata?
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 1,7 miliona wniosków online złożono o świadczenie z rządowego programu Rodzina 500 plus. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus bez kryterium dochodowego ruszyło 1 lipca. Zmieniony program zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

W poniedziałek resort rodziny poinformował, że online złożono już 1,71 mln wniosków o świadczenie wychowawcze.

Zobacz także

500 plus - wnioski

Każdy, kto chce online złożyć wniosek o 500 plus, od 1 lipca może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Zobacz także

Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione (lipiec i sierpień). Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 roku.

Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.).

Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP