Zamknij

500 plus. Na co Polacy wydają te pieniądze?

Łukasz Sawala
18.07.2019 13:31
500 plus
fot. Arkadiusz Ziółek/East News

Największa część Polaków, którzy korzystają z programu 500 plus, zamierza wydać pieniądze na naukę dzieci języków obcych i inne zajęcia pozalekcyjne. Prawie nikt nie przeznaczy dodatkowych środków na zabawki - wynika z badania analityków Santander Consumer Bank.

Od 1 lipca 2019 roku 500 plus przysługuje rodzicom wszystkich dzieci - zniesiono kryterium dochodowe i liczbowe. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z okazji złożenia nowego wniosku skorzystało już ponad 1,7 mln osób.

Pierwsze rodziny już zdążyły otrzymać należne świadczenie, a badacze Santander Consumer Bank sprawdzili, jak dodatkowe pieniądze zamierzają spożytkować rodzice.

Najczęstszym - deklarowanym - wyborem jest inwestycja w rozwój i edukację dzieci. 42 procent rodziców planuje wydać ekstra środki na naukę języków obcych lub inne zajęcia pozalekcyjne.

Zobacz także

Niewiele mniej, bo 40 procent, myśli przyszłościowo i chce po prostu odłożyć pieniądze na przyszłość dziecka. Co piąty badany rodzic mówi z kolei wprost, że 500 złotych będzie przeznaczane na bieżące potrzeby rodziny. Nie zawsze związane z dziećmi.

4 procent rodziców zainwestuje w technologię i zamierza uzbierać z tych pieniędzy na komputer lub laptop. Zaledwie 0,5 procent osób deklaruje zakup zabawek.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat). 30 osób odpowiedziało, że nie zamierza w ogóle korzystać z rządowego programu 500 plus.

Radio ZET