Zamknij

500 plus od poczęcia. Poseł Lewicy chce rekompensaty za 9 miesięcy

02.02.2021 21:16
500 plus od poczęcia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Marek Rutka, poseł Lewicy, chce wyrównania świadczenia 500 plus za 9 miesięcy. Powód? Polityk cytuje uzasadnienie wyroku TK, zgodnie z którym „życie zaczyna się w chwili poczęcia”.

500 plus to powszechne już świadczenie wypłacane, co do zasady, na każde dziecko do 18. roku życia. Poseł Marek Rutka z Lewicy zauważa jednak, że z dzieckiem mamy co czynienia już w łonie matki, stąd świadczenie powinno być wypłacane od chwili poczęcia.

Polityk powołuje się na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza prawo aborcyjne w Polsce. Trudno jednak nie ocenić wniosku parlamentarzysty w kategorii manifestu politycznego. Wystarczy spojrzeć do ustawy, by stwierdzić, że wniosek posła jest nieskuteczny.

500 plus od poczęcia. Poseł Lewicy chce rekompensaty

Poseł Marek Rutka miał udostępnić w sieci pismo w sprawie żądania rekompensaty za niepobieranie świadczenia 500 plus w okresie ciąży, o czym pisze m.in. „Gazeta Wyborcza”.

Już na pierwszy rzut oka ocenić można, iż wniosek „o dopłatę do świadczenia 500 plus” posła Marka Rutki nie odniesie pożądanego skutku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że adresatem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zaś za wypłaty świadczenia odpowiadają samorządy.

Polityk miał jednak na celu spójność ustawy o 500 plus z wyrokiem Trybunału, zgodnie z którym „życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako fragment organizmu matki - jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki”.

- Jeśli polskie państwo uznało, że embrion w łonie matki to "dziecko poczęte", a świadczenie 500 plus jest dla dzieci do 18. roku życia, to chyba logiczne, że należy się wyrównanie za dziewięć miesięcy ciąży - mówił poseł Lewicy Marek Rutka cytowany przez GW.

Polityk liczy, że otrzyma wyrównanie i deklaruje, że przekaże je na cel charytatywny. Pieniądze miałyby trafić do Kliniki Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choć cel jest szczytny, to szanse na wyrównanie są marne. Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła wypłaty 500 plus, stanowi niejako zabezpieczenie przed tego typu roszczeniami. W art. 5 aktu czytamy, że 500 plus przysługuje „w przypadku urodzenia dziecka albo ukończenia przez dziecko 18. roku życia”.

Zatem bez względu na intencje posła Rutki oraz definicję człowieka zaprezentowaną przez Trybunał, 500 plus rządzi się swoimi prawami.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza