Zamknij

500 plus od ZUS. Maląg: wszyscy muszą złożyć nowy wniosek, żeby dalej dostawać pieniądze

18.01.2022 21:35
Marlena Maląg
fot. Pawel Wodzynski/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął 1 stycznia 2022 roku kontrolę nad programem „Rodzina 500 plus”. Dotychczasowi beneficjenci świadczenia chcący dalej otrzymywać pieniądze muszą złożyć nowy wniosek - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

500 plus odmieniło oblicze Polski. Z analiz ekspertów wynika, że dzięki świadczeniu PiS wygrał wybory. Dało mu to większość sejmową niezbędną między innymi do przyjęcia Polskiego Ładu. Program jest więc oczkiem w głowie rządu, który postanowił odebrać 500 plus samorządom i przekazać zarządzanemu centralnie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany w praktyce zostaną zauważone przez beneficjentów programu w lutym 2022 roku. Wtedy zacznie się przyjmowanie przez ZUS wniosków na nowy okres rozliczeniowy. Dokumenty trzeba będzie składać zupełnie inaczej, niż dotychczas.

500 plus od ZUS. Wnioski od 1 lutego 2022

Do końca obecnego okresu rozliczeniowego 500 plus dla dotychczasowych beneficjentów wypłacać będą samorządy. ZUS będzie zajmował się przekazywaniem pieniędzy na nowonarodzone dzieci, których rodzice złożyli wnioski już w 2022 roku.

Taka sytuacja trwać będzie do 31 maja 2022. Od 1 czerwca 2022 wszystkie wypłaty 500 plus będą już realizowane przez ZUS. Oznacza to konieczność złożenia wniosków o przedłużenie wypłat – dokumenty należy składać od 1 lutego 2022. Przypomniała o tym minister rodziny polityk społecznej Marlena Maląg.

Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Marlena Maląg

Maląg dodała, że wniosek najlepiej złożyć przed 30 kwietnia 2022 roku. Pozwoli to na zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia, a ZUS wypłaci pierwsze 500 plus w nowym okresie rozliczeniowym do końca czerwca 2022 roku.

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

RadioZET.pl/PAP