Zamknij

500 plus nie wszędzie jest warte tyle samo

30.09.2020 15:09
kobieta wypełniająca elektronicznie wniosek o 500 plus
fot. Anna Golaszewska/East News

500 plus nie wszędzie jest warte tyle samo. W Warszawie stanowi małą część dochodu rozporządzalnego, w województwie warmińsko-mazurskim zaś odpowiadała za 15,1 procent wydatków na członka rodziny.

500 plus to miliardy złotych wypłacanych co miesiąc rodzicom. Świadczenie przysługuje na każde dziecko i w zamyśle ma zwiększyć dzietność przez poprawienie sytuacji materialnej polskich rodzin.

Beneficjenci programu powinni pamiętać, że w 2021 roku w 500 plus wprowadzono poważne zmiany. Jeśli nie dopełni się formalności w nowym, znacznie wcześniejszym terminie, utraci się tymczasowo prawo do pobierania świadczenia.

500 plus ma różną wartość. Najwięcej znaczy w warmińsko-mazurskim

500 plus wprowadzono w 2016 roku jako sposób na poprawienie demografii. Polskie społeczeństwo starzeje się szybko i potrzebujemy dużej liczby urodzin, żeby systemy socjalne nie załamały się w przyszłości. Mimo objęcia programem wszystkich dzieci (początkowo pieniądze można było dostać na drugie i kolejne), w naszym kraju rodzi się obecnie mniej osób, niż przed debiutem programu.

Z tego powodu pojawiły się głosy, że 500 plus powinno zostać zlikwidowane. Szczególnie, że zrezygnowanie ze świadczenia mogłoby znacznie zmniejszyć zaplanowany na 2020 i 2021 rok deficyt budżetowy.

Zobacz także

Gdyby program 500 plus był rozpatrywany tylko pod kątek skuteczności i możliwości budżetowych, zostałby zapewne zakończony. Skutecznie przeciwdziała temu jednak jego polityczne znaczenie: chęć odebrania świadczenia oznaczałoby sromotną przegraną w wyborach.

Czy 500 plus jest więc potrzebne? Dużo mówią na ten temat dane Głównego Urzędu Statystycznego, który przygotował zestawienie pokazujące jak dużą część dochodu rozporządzalnego stanowi świadczenie w poszczególnych województwach.

Zobacz także

Z analizy wynika, że najbardziej na programie skorzystali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie stanowi on 15,1 procent dochodu rozporządzalnego. Na przeciwległym biegunie znajduje się Warszawa, gdzie 500 plus to tylko 8,7 procent. Co godne uwagi, dla wskaźnik ten dla województwa mazowieckiego z wyłączeniem terenu stolicy wynosił dokładnie tyle samo, co dla województwa warmińsko-mazurskiego. W ujęciu całościowym było to 11 procent i był to najniższy wynik w kraju.

500 plus ma duże znaczenie także w podkarpackim (14,9 procent dochodu rozporządzalnego), lubelskim (14,3 procent), zachodniopomorskim (13,8 procent), opolskim (13,7 procent), lubuskim (13,2 procent), łódzkim (13,1 procent) oraz śląskim (13 procent).

Zobacz także

Większą niż przeciętną wartość dla przychodu rozporządzalnego, wynoszącą w Polsce 12,7 procenta, 500 plus miało jeszcze w pomorskim (12,9 procenta) oraz kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim (po 12,8 procenta).

Zagłosuj

Czy program 500 plus powinien być kontynuowany?

Liczba głosów:

Mniej niż przeciętnie w Polsce (lub dokładnie tyle samo) świadczenie wnosiło do budżetów rodzin w województwie podlaskim (12,7 procenta), małopolskim (12,4 procenta), wielkopolskim (12 procent), dolnośląskim (11,9 procenta) oraz mazowieckim (11 procent).

RadioZET.pl/Money.pl