Oceń
Dzieci są najliczniejszą grupą żyjącą w skrajnym ubóstwie w Polsce - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak na ich sytuację wpłynęło świadczenie 500 plus?
500 plus, czyli sztandarowy program społeczny rządu PiS, miał znacznie zmniejszyć liczbę osób żyjących w ubóstwie - zwłaszcza wśród dzieci. Eksperci PIE w "Tygodniku gospodarczym" podkreślili, że "jeszcze w 2014 roku ubóstwo skrajne dotyczyło co dziesiątego dziecka w Polsce".
"Jego spadek rozpoczął się w 2015 roku, a przyspieszył w 2016 roku wraz z wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus" - napisali analitycy PIE. Mimo to właśnie dzieci są najliczniejszą grupą w Polsce żyjącą w skrajnym ubóstwie.
Najwięcej osób w skrajnym ubóstwie wśród dzieci
Najmniejszy odsetek osób skrajnie ubogich w Polsce jest wśród starszych (powyżej 65. roku życia), a największy wśród dzieci (0-17 lat). W tej pierwszej grupie ubóstwo skrajne dotyka 3,8 proc. populacji, natomiast w tej drugiej 4,5 proc. według danych za 2019 rok.
Jak zauważyło PIE, różnice w zasięgu ubóstwa między grupami wiekowymi nie są znaczące, ale taka sytuacja ma miejsce dopiero od 2017 r. We wcześniejszych latach ubóstwo wśród dzieci było wyraźnie wyższe niż w pozostałych grupach wiekowych.
PIE podało, że w latach 2014-2017 spadło także ubóstwo wśród osób w wieku produkcyjnym (18-64 lat) – z 7,0 do 4,4 proc.
"W tym przypadku prawdopodobnie jest to efekt kombinacji wdrażanych programów socjalnych oraz wyraźnej poprawy sytuacji na rynku pracy (z 9,0 proc. w 2014 r. do 4,9 proc. w 2017 r.)" - wskazali eksperci PIE.
Instytut zauważa, że od lat na niezmienionym poziomie pozostaje ubóstwo wśród osób starszych. Dotyczy ono mniej więcej co 25. osoby w wieku 65+.
Przeciętna emerytura (około 2200-2300 zł w przypadku świadczeń z ZUS) – główne źródło utrzymania osób starszych – jest wyraźnie niższa od średniej płacy, wynoszącej około 5000 zł.
Na sytuację materialną gospodarstw domowych kluczowy wpływ ma jednak ich skład osobowy.
"W przypadku osób starszych najczęściej są to gospodarstwa 1- lub 2-osobowe, w których każdy z członków osiąga dochód. W przypadku rodzin z dziećmi są to gospodarstwa wieloosobowe, w których dochód osiąga tylko jedna lub dwie osoby. W konsekwencji, gdy dochód żywicieli rodziny jest niski i rozkłada się na dużą liczbę osób, wynik dzielenia dochodu jest często niższy niż wartość minimum egzystencji" - napisano.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
