Zamknij

500 plus nie ma sensu? PIE: Rząd wydaje dużo pieniędzy, ale nieefektywnie

07.12.2021 08:44
Wydatki rządu a nasz dobrobyt
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Nie wystarczy zwiększać wydatków, by zapewnić społeczeństwu dobrobyt – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci wyliczyli, że co czwarta złotówka przeznaczana na dobrobyt wydawana jest nieefektywnie.

500 plus to kluczowe świadczenie w Polsce, przez które każdego roku ze wspólnej kasy ucieka 40 mld złotych. Do pakietu świadczeń „oferowanych” przez Prawo i Sprawiedliwość zaliczyć należy także 300 plus, trzynastkę, czternastkę, a od 1 stycznia 2022 roku także nowe 500 plus w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Transfery są hojne, lecz jak zaznaczają eksperci PIE, bywają nieefektywne. Z raportu „Ekonomia dobrobytu i szczęścia. Czy państwo opiekuńcze może być katalizatorem zrównoważonego dobrobytu i szczęścia?” wynika, że 26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt jest nieefektywnych.

PiS nie zapewnia nam dobrobytu? Pieniądze to nie wszystko

Finansowanie obietnic wyborczych w postaci transferów socjalnych na niewiele się zdało. Poziom efektywności wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce przy średniej 0,81 pkt. w krajach OECD wynosi 0,68. PIE wylicza, że co czwarta złotówka z budżetu wydawana jest nieefektywnie.

Jak pisze PIE, wśród 37 państw OECD, Polska zajmuje 20. miejsce pod względem wysokości i 29. miejsce pod względem efektywności wydatków publicznych na dobrobyt. "Aż 26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce jest nieefektywnych" – wskazano.

Ekonomiści doradzają rządzącym, jak poprawić ten wynik zapewniając społeczeństwu wyższy poziom dobrobytu. Bynajmniej nie chodzi zwiększanie wydatków, ale o ich racjonalne zaplanowanie. Co należy zrobić? PIE proponuje zwiększenie nakładów na ochronę środowiska, mieszkalnictwo i edukację.

"Podniesienie nakładów publicznych o 2 proc. i skierowanie ich do tych obszarów istotnie poprawiłoby sytuację Polski" - czytamy.

W czołówce rankingu najefektywniejszego wydatkowania środków publicznych przyczyniającego się do wysokiego poziomu dobrobytu i szczęścia w społeczeństwie, jest 11 państw opiekuńczych: Austria, Dania, Finlandia, Holandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania.

Przeciętne wydatki publiczne wśród badanych państw OECD sięgają blisko 42 proc. PKB. Wydatki polskiego rządu to 41,8 proc. PKB, co czyni nas jednym z najhojniejszych krajów. Wydatki te nie zawsze przekładają się jednak na nasz dobrobyt.

RadioZET.pl/PAP