Zamknij

500 plus nie dla wszystkich? Senat: nowe zasady są nierozsądne

06.10.2021 16:04
Zmiany w 500 plus
fot. MONKPRESS/East News

Senackie komisje nie godzą się na zmiany w 500 plus. Rząd planuje wprowadzić w programie trzy kluczowe zmiany, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

500 plus od nowego roku czeka rewolucja. Nowela ustawy wprowadzającej świadczenie dla dzieci zakłada przynajmniej trzy zmiany, na które nie godzą się senackie komisje.

Rząd chce, by od stycznia obsługą świadczenia zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie samorządy. Ponadto 500 plus ma być wypłacane wyłącznie na konto bankowe na wniosek zgłoszony wyłącznie drogą elektroniczną.

Zmiany w 500 plus. Senatorowie nie zgadzają się na reformę

Ten ostatni punkt reformy świadczenia w szczególności wzbudził wątpliwości senatorów, którzy zajmowali się projektem. Komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej opowiedziały się za odrzuceniem projektu.

Senator Koalicji Obywatelskiej Magdalena Kochan mówiła, że bezgotówkowa forma wypłaty pieniędzy i wymóg składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną to wykluczenie tych potencjalnych beneficjentów, którzy nie mają dostępu do sieci.

Rząd niejednokrotnie wyjaśniał, że urzędnicy służą pomocą przy składaniu wniosków drogą elektroniczną. Zdaniem Kochan to nie usprawiedliwia wykluczania z programu tych, którzy nie mają dostępu do sieci.

Z pomocą urzędnika z ZUS-u można wypełnić wniosek, ale jak można odebrać decyzję, jeśli się nie dysponuje swoim komputerem? Jak dana osoba ma odebrać zawiadomienie o przyznaniu świadczenia lub też powiadomienie, że nie przyznano mu tego świadczenia i zastosować drogę odwoławczą? 

Magdalena Kochan, KO

Dodała, że proponowane rozwiązania są „nierozsądne” i dyskryminują osoby wykluczone cyfrowo. Wiceminister rodziny Barbara Socha odpowiedziała parlamentarzystce, że na takich samych zasadach funkcjonuje dziś program 300 plus.

Wątpliwości opozycji nie ograniczały się jedynie do zmiany dotyczącej bezgotówkowej wypłaty świadczeń i wymogu przesyłania wniosków drogą elektroniczną. Już w trakcie debaty w Sejmie posłowie krytykowali pomysł przerzucenia obowiązku obsługi 500 plus z samorządów do ZUS.

Sami związkowcy działający w Zakładzie byli przeciwni tej reformie. Ich zdaniem urzędnicy w ZUS i tak mają już nadmiarowe obowiązki związane z obsługą 300 plus, a od nowego roku najprawdopodobniej zajmą się także przyjmowaniem wniosków w świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Przeszkoleni do obsługi 500 plus samorządowcy obawiają się z kolei utraty pracy.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r.

RadioZET.pl/PAP