Zamknij

500 plus na zdrowie uchwalone. Mało czasu na skorzystanie

14.06.2021 17:18
Adam Niedzielski
fot. Krystian Maj/KPRM

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie „Profilaktyka 40 PLUS”, znane do tej pory jako „500 plus na zdrowie”. Ze sfinansowania pakietu badań profilaktycznych będą mogli skorzystać wszyscy Polacy, którzy ukończą 40. rok życia.

500 plus na zdrowie to program, który ma oszacować stan zdrowia dorosłych Polaków. Akcja Profilaktyka 40 PLUS jest potrzebna, gdyż w czasie pandemii zdecydowana większość sił systemu ochrony zdrowia była ukierunkowana na walkę z COVID-19. Z tego powodu inne schorzenia nie były diagnozowane, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia Polaków w przyszłości.

Przegląd pozwoli oszacować, z jakimi problemami zdrowotnymi boryka się polskie społeczeństwo i odpowiednio pokierować systemem ochrony zdrowia. Rząd ma w tym długofalowy cel: w Krajowym Planie Odbudowy zdradził, że zamierza podnieść wiek emerytalny, a jednym z elementów strategii mającej do tego doprowadzić jest zapewnienie obywatelom lepszego zdrowia, żeby mogli dłużej pracować.

Profilaktyka 40 PLUS rusza 1 lipca 2021. Kto może skorzystać z 500 plus na zdrowie?

500 plus na zdrowie będzie przysługiwać każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia. Pakiet badań diagnostycznych ma za zadanie wskazać ewentualne problemy zdrowotne, które w przyszłości mogą przerodzić się w poważne choroby, zagrażające nawet życiu.

Bezpłatny pakiet badań diagnostycznych – które, jak się okazało, będą jednak warte mniej niż 500 zł – można będzie odebrać po wypełnieniu ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ma ona na celu ocenić czynniki ryzyka, dzięki czemu możliwe będzie zarekomendowanie obszarów, które powinny być sprawdzone w pierwszej kolejności.

Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. „Profilaktyka 40 PLUS” ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości.

Adam Niedzielski

Osoby, które nie korzystają z IKP będą mogły otrzymać skierowanie na badania diagnostyczne w akcji Profilaktyka 40 PLUS poprzez infolinię Domowej Opieki Medycznej.

Program ma działać od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2021 roku, a więc tylko przez sześć miesięcy. Do skorzystania z Profilaktyki 40 PLUS ma być uprawnionych około 13 mln osób, Ministerstwo Zdrowia poinformowało więc o zdjęciu limitu przyjęć do specjalistów, żeby wszyscy chętni mogli ze świadczenia skorzystać.

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia