Zamknij

„500 plus na zdrowie”. Nowy program dla osób 40 plus

27.01.2021 07:56
badanie mężczyzny
fot. Dimko/Laski Diffusion/East News

Ministerstwo Zdrowia zdradziło, że pracuje nad planem odbudowy zdrowia Polaków. Zakłada on przebadanie wszystkich osób, które ukończyły 40. rok życia. Ma do tego uprawniać specjalny bon – „zdrowotne 500 plus”.

500 plus stało się sztandarowym programem socjalnym, jego nazwa – jako działająca na wyobraźnię – jest więc chętnie używana także w przypadku innych rządowych inicjatyw. Bon turystyczny stał się więc „500 plus na wakacje”, a bon na przegląd medyczny „zdrowotnym 500 plus”.

To nowy program, anonsowany przez rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza. Ministerstwo chce uruchomić na wiosnę „plan odbudowy zdrowia Polaków” i rozdać bony na podstawową diagnostykę osobom 40 plus. Resort chce się w ten sposób dowiedzieć jak wielkie spustoszenie spowodowała pandemia COVID-19 bezpośrednio, zarażając Polaków, jak i pośrednio – utrudniając im uzyskanie pomocy lekarskiej.

Bon na podstawową diagnostykę. „Zdrowotne 500 plus” dla osób 40 plus

Pandemia COVID-19 zaabsorbowała wszystkie siły systemu ochrony zdrowia. Priorytetem stała się walką z koronawirusem, przez co jednak ucierpiały inne działania. Polakom trudniej było skorzystać z pomocy lekarskiej, przez co ich stan zdrowia mógł się pogorszyć.

Ministerstwo Zdrowia chce wiedzieć, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Z tego powodu zamierza uruchomić „zdrowotne 500 plus”: przekazać osobom, które ukończyły 40. rok życia bon na podstawową diagnostykę. Inicjatywa określana jest jako plan odbudowy zdrowia.

Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia – wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo.

Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodał, że pomysł resortu polega na przyznaniu „czegoś na zasadzie bonu”, który będzie można wykorzystać na bezpłatne przeprowadzenie badań diagnostycznych. Wyniki mają posłużyć do szybkiego podjęcia dalszego leczenie w przypadkach, gdy będzie to niezbędne.

Resort zdrowia ma nadzieję, że akcja szczepienie Polaków przyniesie efekt w postaci odciążenie systemu ochrony zdrowia, co umożliwi szybkie przeprowadzenie diagnostycznych.

RadioZET.pl/PAP