Zamknij

500 plus na zdrowie. Nowy program Ministerstwa Zdrowia już w czerwcu

10.05.2021 12:22
Adam Niedzielski
fot. Adam Guz/KPRM

Skoncentrowanie większości sił systemu ochrony zdrowia na walce z COVID-19 sprawiło, że diagnostyka i leczenie innych chorób zostały mocno zaniedbane. Sytuację ma poprawić „500 plus na zdrowie” – bon na badania, który Ministerstwo Zdrowia chce wręczyć wszystkim Polakom powyżej 40. roku życia.

500 plus na długie lata pozostanie symbolem pomocy udzielanej przez państwo, przez co wszystkie inne działania socjalne otrzymują mniej lub bardziej oficjalnie nazwy nawiązujące do sztandarowego programu rządu.

Nie inaczej jest z zapowiedzianym bonem na badania kontrole, jakie Ministerstwo Zdrowia zamierza sprezentować wszystkim Polakom mającym 40 lub więcej lat. „Zdrowotne 500 plus” ma pomóc w ukierunkowaniu systemu ochrony zdrowia po pandemii dzięki identyfikacji kłopotów ze zdrowiem w polskim społeczeństwie.

500 plus na zdrowie. Adam Niedzielski zapowiada program przebadania Polaków

Szykowany przez Ministerstwo Zdrowia program będzie polegać na umożliwieniu bezpłatnego przeprowadzenia badań diagnostycznych każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia. Będzie je można przeprowadzić wszędzie, także w placówkach prywatnych, które nie mają umowy z NFZ: koszt świadczenia pokryje przyznany przez MZ bon.

Zakres badań ma być zróżnicowany ze względu na wiek, płeć oraz historię medyczną pacjenta. Bon ze skierowaniem na proponowane działania diagnostyczne będzie czekał na odebranie na Internetowym Koncie Pacjenta, które zyskało mocno na popularności dzięki możliwości zapisania się za jego pośrednictwem na szczepienie przeciw COVID-19.

Pierwsze szczegóły planowanego programu zdradził „Dziennikowi Gazecie Prawnej” minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezentacja programu ma się odbyć w czerwcu 2021.

Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia – wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo.

Adam Niedzielski

Wśród badań, które będą zlecane, wymieniono między innymi mammografię i cytologię dla kobiet oraz badanie prostaty dla mężczyzn. Skierowania będą także uwzględniać możliwe choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca.

W każdym z badań obowiązkowo będzie sprawdzany poziom cholesterolu, przeprowadzany pomiar ciśnienia ora sporządzany lipidogram.

W ramach programu Ministerstwo Zdrowia chce znieść limity przyjęć do specjalistów, żeby „ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne”.

Poprawa jakości opieki zdrowotnej dla osób starszych to część strategii podwyższenia wieku emerytalnego, opisanej przez rząd w Krajowym Planie Odbudowy. Dzięki polepszeniu stanu zdrowia Polacy mają być zdolni do dłuższej aktywności zawodowej, do której mają być zachęcani specjalnymi ulgami podatkowymi.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna