Zamknij

Sprzedaż bonu turystycznego? Prawnicy ostrzegają: za to grożą kary

03.08.2020 16:48
Sprzedaż bonu turystycznego? Prawnicy ostrzegają: za to grożą kary

Bon turystyczny funkcjonuje zaledwie od kilku dni, a sieć już zalała fala ofert sprzedaży wakacyjnego 500 plus. Prawnicy ostrzegają: próba sprzedaży bonu może słono kosztować.

Bon turystyczny, czyli wakacyjne 500 plus to najnowsze wsparcie dla polskich rodzin, które funkcjonuje od 1 sierpnia. Beneficjenci tego programu są uprawnieni do bonu na kwotę 500 złotych, którym mogą zapłacić np. za hotel lub kolonię dla dziecka.

Bon jest wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w formie kodu cyfrowego, który beneficjenci otrzymują mailem lub SMS-em. Przedsiębiorczy Polacy już na kilka dni od startu programu próbują wymieniać bon na gotówkę, a prawnicy alarmują: to niezgodne z prawem.

Sprzedaż bonu turystycznego. Jakie kary grożą za wymianę wakacyjnego 500 plus na gotówkę?

- Sprzedaż bonu turystycznego jest niezgodna z prawem, grozi za to odpowiedzialność karna – mówi dla PAP prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy Adam Ziębicki.

Zobacz także

Ekspert skomentował pojawiające się w sieci ogłoszenia dotyczące wymiany lub sprzedaży bonu turystycznego. Jak stwierdził, bez względu na intencje i okoliczności taka wymiana jest niezgodna z prawem. Wymiana bonu na gotówkę może być kosztowana dla przedsiębiorczych Polaków.

Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny - nawet do jednego miliona złotych, karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat trzech 

- informuje prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy Adam Ziębicki

Adam Ziębicki dodał, że wielu oszustów w sieci będzie chciało wykorzystać bon turystyczny celem wyłudzenia pieniędzy. Ekspert przypomniał, że nie tylko sprzedaż bonu jest niezgodna z prawem. Karą zagrożone jest też wykorzystywanie hasła „Polski Bon Turystyczny” w działaniach promocyjnych prywatnych, nieuprawnionych do tego podmiotów.

Zobacz także

Dla kogo bon turystyczny?

Rodziny otrzymają 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu turystycznego. Mowa także o polskich rodzinach mieszkających poza granicami Polski. Z szacunków ZUS wynika, że uprawnionych do bonu jest ponad 6 mln dzieci.

Zobacz także

Aby skorzystać ze świadczenia należy założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. Beneficjenci mailem lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

Bonem można będzie zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT.

RadioZET.pl/PAP