Zamknij

500 plus na wakacje. Czy trzeba składać wnioski o bon turystyczny?

16.07.2020 11:22
500 plus na wakacje. ZUS. Warunki. Gdzie składać wnioski?
fot. anna kumantsova/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny 500 plus został uchwalony w ostatecznym kształcie przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Czy o dodatkowe pieniądze na wakacje trzeba będzie składać wnioski?

500 plus na wakacje został ostatecznie przyjęty przez parlament. Sejm w środę przyjął poprawki Senatu do ustawy. Rozszerzono liczbę beneficjentów bonu o dzieci rodziców pracujących za granicą. Jednocześnie nie przyznano Polskiego Bonu Turystycznego dla emerytów i rencistów. 

Ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy - dopiero po jego podpisie nowy program wejdzie w życie. Kto w takim razie może bez przeszkód skorzystać z nowego rozwiązania i jak złożyć w tej sprawie wniosek?

500 plus na wakacje. Zasady?

W ramach Polskiego Bonu Turystycznego wsparcie jednorazowo wyniesie 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. To oznacza, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą otrzymać 1000 zł w ramach bonu turystycznego.

Zobacz także

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

500 plus na wakacje. Wnioski

Polski Bon Turystyczny będzie dostępny w formie elektronicznego vouchera dostępnego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować.

Zobacz także

Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu.

Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. 500 plus na wakacje można wykorzystać do 31 marca 2021 roku. 

Według wypowiedzi medialnych wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, systemu informatyczne ZUS i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe na pierwsze realizacje bonów 26 lipca 2020 roku.

RadioZET.pl