Zamknij

500 plus na wakacje. ZUS podał, ile pieniędzy dostaną firmy

25.08.2020 16:59
500 plus na wakacje. ZUS podał, ile pieniędzy dostaną firmy
fot. Dasha Petrenko/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS podał najnowsze statystki na temat Polskiego Bonu Turystycznego. W najbliższą środę Zakład zrealizuje trzecią transzę płatności dla przedsiębiorców, którzy rozliczyli usługi turystyczne w ramach vouchera 500 plus na wakacje.

Bon turystyczny jest dostępny dla polskich rodzin z dziećmi od 1 sierpnia 2020 roku. Na każde dziecko z pomocą systemu PUE ZUS można uzyskać 500-złotowy voucher elektroniczny. Można go wydać na wybraną usługę turystyczną w Polsce np. nocleg czy spływ kajakiem. 

Warunkiem jest wpis przedsiębiorcy do specjalnej listy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wtorek podano najnowsze statystyki dotyczące płatności za pomocą bonu.

500 plus na wakacje. Ile już wypłacono bonów?

Z najnowszych danych ZUS wynika, że wydał on ponad 805 tys. bonów o łącznej wartości ponad 690 mln zł.

Zobacz także

Beneficjenci wykonali ok. 204 tys. płatności bonami na łącznie ok. 142 mln zł. Zgłosiło się ponad 16,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

- Pod koniec wakacji widzimy rosnące zainteresowaniem bonem. Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W środę ZUS zrealizuje trzecią transzę płatności. Zakład poinformował, że tego dnia na konta przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego trafi ponad 52 mln zł. W drugiej transzy, wypłaconej 19 sierpnia, było to ponad 44 mln zł, a w pierwszej – prawie 23 mln zł. Daje to łącznie ponad 119 mln zł.

Bon jest dostępny w systemie PUE ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus".

Zobacz także

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych i do organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego, bo zdarza się, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

RadioZET.pl/PAP