Zamknij

500 plus na wakacje. ZUS: ostatnie przygotowania do obsługi bonu

21.07.2020 16:44
500 plus na wakacje. ZUS kończy prace nad systemem bonów turystycznych
fot. bestbee/shutterstock (ilustracyjne)

500 plus na wakacje stało się faktem. Obsługą bonu turystycznego zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w najnowszym komunikacie poinformował o tym, na jakim etapie jest jego wdrożenie.

Bon turystyczny niebawem będzie mógł być wykorzystany w hotelach czy w biurach podróży. ZUS wprowadza ostatnie poprawki do systemu obsługi bonu i dopina proces wdrożenia nowego 500 plus na ostatni guzik.

- To ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury stojącej za Polskim Bonem Turystycznym. Nasze rozwiązania będą się opierać o Platformę Usług Elektronicznych, czyli nasz e-urząd, z którego korzysta już 4,5 mln Polaków - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Bon turystyczny. Jak aktywować bon na stronie ZUS-u?

Bon turystyczny, czyli nowe 500 plus ma wesprzeć zarówno konsumentów, których finanse zostały uszczuplone przez koronakryzys, ale także branżę turystyczną. Na czym polega to rozwiązanie?

Rodzina, która dziś pobiera 500 plus na dziecko, otrzyma bon na kwotę 500 złotych służący do opłacenia usług turystycznych. Na niepełnosprawne dziecko przysługuje bon w podwójnej wysokości. Bon przysługuje też na dziecko, którego rodzice pracują za granicą. Będzie go można zrealizować w hotelach, w agroturystyce, czy u organizatorów kolonii lub krajowych wycieczek.

Zobacz także

Obsługiwać bon turystyczny będzie ZUS. Urząd ten będzie musiał utworzyć i utrzymać system informatyczny niezbędny do obsługi nowego 500 plus.  Bon będzie można zrealizować do 31 marca 2022 roku.  W jaki sposób?

Jak informuje ZUS, obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

  • Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.
  • Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego)
  •  Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Zobacz także

Po zaktualizowaniu danych ZUS prześle beneficjentom bonu specjalny kod w SMS-ie lub w mailu.

Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS 

– informuje ZUS

ZUS poinformował, że na system do obsługi bonu składają się trzy elementy. Chodzi o obsługę uprawnień beneficjentów do bonu, a także obsługę uprawnień podmiotów turystycznych, którzy będą mogli przyjąć taką płatność.

Zobacz także

ZUS odpowiedzialny jest także za system do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT. Ostatnim elementem systemu jest kontrola rozliczeń transakcji dokonanych za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego.

Zobacz także

Urząd planuje też uruchomić specjalną infolinię dla zainteresowanych skorzystaniem z bonu. Infolinia ma być całodobowa i dostępna 7 dni w tygodniu.

 
RadioZET.pl/mat.pras