Zamknij

Bon turystyczny. Wszystko, co trzeba wiedzieć o 500 plus na wakacje

29.06.2020 10:39
500 plus na wakacje. Wszystko, co trzeba wiedzieć o bonie turystycznym
fot. Shutterstock/Blazej Lyjak (ilustracyjne)

Jak skorzystać z bonu turystycznego? Wyjaśniamy, na czym polega nowy, rządowy program wsparcia turystyki, czyli 500 plus na wakacje.

500 zł na wakacje to najnowszy pomysł obozu rządzącego na wsparcie rodzimego przemysłu turystycznego. Według prezydenckiej inicjatywy, na każde dziecko w rodzinie zostanie przyznane 500 zł w formie bonu elektronicznego. Będzie można go wydać na usługę turystyczną na terenie Polski, jak nocleg czy opłacenie przewodnika.

Zgodnie z założeniem ustawodawcy, bon będzie można wykorzystać już podczas tegorocznych wakacji. Na nowym 500 plus ma skorzystać nawet 6 milionów dzieci. Wyjaśniamy, na czym polega nowy program Prawa i Sprawiedliwości.

Dla kogo bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to nowy program, którego beneficjentami są rodziny z dziećmi bez względu na zarobki. Z 500 plus na wakacje skorzystają te osoby, które pobierają świadczenie 500 plus. Co więcej, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami wakacyjny bon wyniesie 1000 złotych.

Zobacz także

Jak wyjaśniał podczas webinarium dr Dominik Borek, zastępca dyrektora w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju, z bonu ma skorzystać ponad 6 milionów dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaktualizować swoje dane.

Całość operacji związanych z obsługą bonu będzie odbywać się w naszym systemie. Uprawnionymi są osoby pobierające świadczenie 500 plus. Poza tym stworzymy możliwość zgłaszania dzieci z niepełnosprawnością, którym przysługują dodatkowe pieniądze 

- mówił Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich i zarezerwować pobyt podając kod bonu. Będzie to ciąg cyfr, którzy beneficjenci otrzymają drogą mailową lub SMS-em po aktualizacji danych w ZUS. Jak dodał ekspert z ZUS, w swoim profilu klient będzie widział, ile pieniędzy zostało na jego koncie w ramach bonu turystycznego.

Zobacz także

Bon turystyczny. Na co można wydać te pieniądze?

Lista atrakcji turystycznych i usług, a tym samym przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy także skorzystają z bonu, jest długa. Chodzi zarówno o imprezy turystyczne, hotele, atrakcje, czy agroturystykę. Bonem objęte będą też imprezy wakacyjne i wyjazdy na ferie.

Zobacz także

- Mamy tu na myśli bardzo szerokie spektrum podmiotów, łącznie z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi o turystyczne obiekty noclegowe, które mają 10 i więcej pokoi, jest ich w Polsce ponad 11 tysięcy. Ale grupa beneficjentów programu będzie większa, bo np. rolnicy często wynajmują 1 czy 2 pokoje - mówił Dominik Borek.

Zgodnie z rządowymi szacunkami, wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP