Zamknij

500 plus na wakacje będzie poszerzony? Radosław Fogiel w Radiu ZET

06.07.2020 09:53
500 plus na wakacje. Warunki. Bon również dla emerytów i rencistów?
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy PiS poprze poprawki do ustawy o bonie turystycznym 500 plus np. o objęciu nim emerytów i rencistów? W Gościu Radia ZET do tej sprawy odniósł się Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

500 plus na wakacje to rządowy projekt, który ma pomóc rodzimej branży turystycznej podnieść się z kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Rodziny na każde dziecko mają otrzymać bon elektroniczny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który można wydać tylko na usługi turystyczne np. nocleg czy przewodnika.

W ubiegłym tygodniu poprawki do ustawy o bonie turystycznym wprowadził Senat. Wśród nich m.in. objęcie programem dzieci rodziców pracujących za granicą oraz emerytów i rencistów. Czy PiS jest skłonny poprzeć te poprawki?

500 plus na wakacje. Będzie również dla seniorów?

Radosław Fogiel, poseł PiS i wicerzecznik partii rządzącej, w Gościu Radia ZET odniósł się do poprawek Senatu w sprawie poszerzenia 500 plus na wakacje.

Zobacz także

Będziemy się tym propozycjom przyglądać. Często bywa tak, że te poprawki są wrzucane pod publiczkę. Są wrzucane po to, żeby w swoim mniemaniu utrudnić życie Zjednoczonej Prawicy

Radosław Fogiel

W ocenie wicerzecznika PiS poprawki Senatu "często były wcześniej wadliwe". - Sejmowa komisja finansów publicznych wskazywała np. na brak źródła finansowania - dodał.
Joanna Komolka pytała Gościa Radia ZET o to, czy Sejm, który tymi poprawkami ma się zająć, zbierze się jeszcze przed II turą wyborów. - Czekamy na informację od pani marszałek (Elżbiety Witek - przyp. red.), kiedy Konwent Seniorów postanowi zwołać posiedzenie Sejmu. My - posłowie, jesteśmy gotowi. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać - odpowiedział.

Posłuchaj podcastu

Bon turystyczny 500 plus. Zasady

Program polega na jednorazowym bonie o wartości 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zobacz także

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 roku. Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

RadioZET.pl