Zamknij

500 plus na wakacje. Wartość bonów to pół miliarda złotych

13.08.2020 18:55
Bony turystyczne warte pół miliarda złotych
fot. Shutterstock/ Dani D.G (ilustracyjne)

500 plus na wakacje trafiło już do prawie 600 tysięcy rodzin. Tyle wydano bonów turystycznych na łączną kwotę 500 mln złotych.

Bon turystyczny to najnowsze wsparcie dla rodzin i branży turystycznej w dobie koronakryzysu. Program ruszył 1 sierpnia i od tamtej pory aktywowano prawie 600 tysięcy bonów.

- 500 mln zł to wartość 590 tysięcy bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Bon turystyczny. Pół miliarda złotych do wydania przez polskie rodziny

Rodziny z dziećmi ubiegać się mogą specjalne bony turystyczne, którymi płacić można w hotelach i innych krajowych obiektach turystycznych. Na dziecko przysługuje bon w kwocie 500 złotych, zaś na niepełnosprawne dziecko – bon w podwójnej wysokości. Wakacyjne 500 plus dotyczy też dzieci, których rodzice mieszkają poza granicami Polski.

Ministerstwo Rozwoju przekazało, że od 1 sierpnia 2020 roku przekazano już 590 tysięcy takich bonów na kwotę pół miliarda złotych. Beneficjenci, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

Zobacz także

Jak aktywować bon turystyczny?

Rodzice, którzy wcześniej wnioskowali o 500 plus, powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go założyć przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

Zobacz także

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Można nim opłacić hotel, kolonię dla dziecka, czy krajową wycieczkę. Bon będzie można zrealizować do końca marca 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP