Zamknij

500 plus na wakacje. W sieci kwitnie handel bonem turystycznym

03.08.2020 11:54
500 plus na wakacje. W sieci kwitnie handel bonem turystycznym
fot. Tom Wang/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny sprzedam - takie ogłoszenia pojawiły się w internecie. Voucher elektroniczny na wakacje jest dostępny dla polskich rodzin od 1 sierpnia. Urzędnicy ostrzegają przed oszustami.

500 plus na wakacje ma wspomóc rodzimą turystykę podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Poza tym ma pozwolić polskim rodzinom zaplanować wakacyjny wyjazd.

Świadczenie w formie elektronicznego bonu jest dostępne od 1 sierpnia. Wystarczy, że osoby uprawnione (rodzice lub opiekunowie osób do 18. roku życia) zalogują się w platformie PUE ZUS i aktywują voucher. 

500 plus na wakacje. Bon turystyczny na sprzedaż?

Jak podała "Gazeta Wrocławska", tuż po aktywacji nowego rządowego programu w sieci pojawiły się ogłoszenia sprzedaży bonu turystycznego.

Zobacz także

"Niektóre osoby uprawnione, pobierające to świadczenie, wystawiają je na sprzedaż na licznych portalach internetowych. Nie temu miała służyć ta pomoc społeczna, którą oferuje państwo i finansują podatnicy. Zastanawiam się, jakie zabezpieczenia przed takimi sytuacjami podjął rząd, aby uchronić budżet przed nadużyciami" - napisał Piotr, który wysłał do redakcji lokalnego dziennika zdjęcia pokazujące jedną z takich ofert.

"Oferuję bon turystyczny o wartości 1500 zł w cenie 1300 zł. Niestety tam gdzie jedziemy nie ma możliwości skorzystania z bonu. Zyskujcie Państwo już na starcie 200 zł czyli średnio dzień pobytu. Preferuję odbiór osobisty. Wysyłka tylko po wpłacie na konto" - zapisano w ofercie opublikowanej w jednym z portali ogłoszeniowych. 

Podobnych ofert ma w internecie nie brakować. Handlowi bonów mają przeciwdziałać same zasady ich przyznawania.

Zobacz także

500 plus na wakacje jest dostępne dla beneficjantów w formie imiennych voucherów dostępnych przez konto PUE ZUS. Podczas aktywacji bonu za pomocą SMS-a wysyłany jest specjalny kod, który trzeba podać podczas płatności za nocleg lub imprezę turystyczną.

Resort zdrowia, ZUS czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegały jeszcze przed startem 500 plus na wakacje przed oszustami. 

- Oszuści, przestępcy ewoluują, by dostosować się do danej sytuacji i przejąć od nas pieniądze. Wykorzystują też czas pandemii, gdy jest więcej strachu. Musimy być czujni, dziś to oszustwo na bon turystyczny, ale było już oszustwo na wnuczka i będą pojawiać się inne. Musimy być ostrożni i wypracować sobie wentyle bezpieczeństwa i nie dali się skusić, co prowadzi do utraty oszczędności - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w rozmowie z Money.pl.

RadioZET.pl/Gazeta Wrocławska/Money.pl