Zamknij

500 plus na wakacje. Rodziny bez dostępu do bonów turystycznych

07.09.2020 16:55
500 plus na wakacje. Rodziny nie mają dostępu do bonów turystycznych
fot. oliveromg/Shutterstock (ilustracyjne)

Bony turystyczne sprawiają kłopoty polskim rodzinom, które mają kłopoty z jego aktywacją. Do tej pory do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wpłynęło już 20 tys. odwołań w tej sprawie - podała "Rzeczpospolita".

500 plus na wakacje, jak potocznie nazywany jest rządowy program Polskiego Bonu Turystycznego, jest dostępny od ponad miesiąca. Na każde dziecko w rodzinie można otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) elektroniczny voucher o wartości 500 zł. 

Można go wydać na usługę lub imprezę turystyczną na terenie Polski u przedsiębiorcy, który zarejestrował się w ZUS-ie. Jednak, jak podała "Rz", nie brakuje w Polsce rodzin, które nie mają szansy skorzystać z bonu turystycznego.

500 plus na wakacje. Tysiące rodzin bez bonu

"Planowałem wykorzystać bony dwójki moich dzieci i opłacić nimi część noclegów w ośrodku wczasowym w Łebie. Okazało się, że nic z tego. Na moim koncie PUE nie było bonu" – mówi "Rzeczpospolitej" Rafał Kowalski z Warszawy.

Zobacz także

"Dlaczego tak się stało? Nie wiem. Dzwoniłem wielokrotnie na specjalną infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W końcu udało mi się połączyć z konsultantem. Dowiedziałem się, że muszę złożyć odwołanie" – tłumaczył rozgoryczony czytelnik, którego cytował dziennik.

Jak czytamy w dzienniku, w internecie jest już pełno tego rodzaju historii. "Zaczęły się nawet pojawiać oferty płatnej pomocy w rozwiązywaniu problemu" - twierdzi "Rz".

Zobacz także

Według gazety problem jest doskonale znany w ZUS i Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). - Zależało nam na uruchomieniu programu od 1 sierpnia, by zwiększyć popyt na usługi turystyczne oraz jak największej liczbie rodzin umożliwić skorzystanie z dofinansowania do wypoczynku jeszcze w czasie wakacji szkolnych - wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Cendrowski z POT.

Przy tak szybkim tempie wdrażania systemu na początkowym etapie mogły wystąpić problemy, głównie związane z wczytaniem bazy danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ZUS. Na podstawie tej bazy przyznawane są bony

Grzegorz Cendrowski

Polska Organizacja Turystyczna też zapewnia, że system jest udoskonalany. - Cały czas pracujemy nad rozwiązywaniem tych problemów, analizujemy uwagi beneficjentów programu i usprawniamy proces przyznawania bonów – wskazał Grzegorz Cendrowski w rozmowie z "Rz". 

RadioZET.pl/PAP