Zamknij

500 plus na wakacje. Jak zarejestrować obiekt w PUE ZUS?

24.07.2020 11:22
500 plus na wakacje. PUE ZUS. Jak zarejestrować obiekt turystyczny?
fot. Kamil Macniak/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak zarejestrować obiekt hotelowy czy imprezę turystyczną, aby móc skorzystać z 500 plus na wakacje? Tłumaczymy, jak wygląda zgłoszenie przedsiębiorców do programu Polski Bon Turystyczny.

500 plus na wakacje to najnowszy projekt rządowy, który ma pomóc branży turystycznej podczas kryzysu oraz wesprzeć rodziny w planowaniu wypoczynku. Od 31 lipca pojawi się możliwość aktywowania w systemie PUE ZUS elektronicznego vouchera o wartości 500 zł. 

Został on przyznany na każde dziecko w rodzinie, a wykorzystać go można na wybraną usługę lub imprezę turystyczną do 31 marca 2022 roku. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się za pomocą bonu turystycznego, muszą znaleźć sie w specjalnym katalogu. 

500 plus na wakacje. Jak zapisać się do katalogu obiektów?

Płatności bonem turystycznym można przyjmować tylko, jeśli przedsiębiorca turystyczny ma zarejestrowaną działalność lub prowadzi organizację pożytku publicznego i realizuje usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terytorium Polski.

Zobacz także

Do przyjmowania bonu uprawnione są legalnie działające podmioty, wpisane do odpowiednich rejestrów. Podmioty przy rejestracji składają oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Aby znaleźć się w katalogu obiektów uprawnionych do przyjmowana 500 plus na wakacje, trzeba zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Do tego konieczne jest posiadanie konta w tym systemie - poza nim nie jest przewidziana inna forma rejestracji do katalogu obiektów.

Aby złożyć oświadczenie w zakładce „Ogólny”, po zalogowaniu w PUE ZUS należy kliknąć na „Dokumenty i wiadomości”, „Dokumenty robocze”, „Utwórz nowy” i wybierz  „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”.

Następnie trzeba podać dane podmiotu turystycznego i podpisać oświadczenie (PBT – oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny). Można to zrobić profilem PUE, podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym (e-dowód), profilem zaufanym.

Zobacz także

Jeśli zarejestrowano podmiot turystyczny, dany użytkownik PUE ZUS staje się managerem profilu dotyczącego przyjmowania płatności za pomocą bonu. Należy wskazać jednego lub wielu recepcjonistów, którzy będą obsługiwali płatność za pomocą bonu. Można wskazać również dodatkowych managerów.

Jakie dane trzeba podczas podczas rejestracji obiektu turystycznego lub imprezy? Nazwę firmy, adres, numery NIP, KRS, rachunku bankowego czy inne dane kontaktowe. 

ZUS zrobi przelew w ciągu 14 dni od przyjęcia płatności za pomocą bonu (na rachunek, który podałeś przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS).

500 plus na wakacje. Zasady

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. 

Zobacz także

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

RadioZET.pl