Zamknij

500 plus na wakacje. PUE ZUS z 100 tys. nowych użytkowników

06.08.2020 14:02
500 plus na wakacje. PUE ZUS z 100 tys. nowych użytkowników
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

PUE ZUS odnotowało rekordową liczbę nowych użytkowników. Wszystko z powodu Polskiego Bonu Turystycznego, który można aktywować tylko przez tę platformę.

500 plus na wakacje to najnowszy rządowy program, który ma pomóc rodzimej branży turystycznej w walce z kryzysem podczas pandemii koronawirusa. Na każde dziecko w rodzinie został przyznany voucher elektroniczny o wartości 500 zł.

Można go wydać na wybraną usługę lub imprezę turystyczną, która została zarejestrowana w PUE ZUS. To jedyna platforma, gdzie można aktywować bon turystyczny.

500 plus na wakacje. Rekord nowych kont w PUE ZUS

W środę ZUS poinformował, że dzień wcześniej na PUE zarejestrowało się 100 tys. nowych użytkowników - to rekord. Jest to związane m.in. z uruchomieniem bonu turystycznego. Na PUE ma swój profil już ok. 5 mln osób.

Zobacz także

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Jak dotąd Polacy aktywowali 363 tys. bonów. Złożyli także 19,1 tys. wniosków o dodatkowy bon w związku z posiadaniem przez dziecko stopnia niepełnoprawności. Rodzice dokonali 14 tys. płatności bonami na kwotę ok. 10,3 mln zł. Całkowicie wykorzystanych zostało 9,7 tys. bonów (za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania).

500 plus na wakacje. Zasady

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje.

Zobacz także

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Profil na PUE można założyć m.in. za pomocą Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film, pokazujący jak założyć profil na PUE. Można również zadzwonić na specjalną infolinię ZUS (numery na stronie Zakładu).

RadioZET.pl/PAP