Zamknij

500 plus na wakacje. Projekt ustawy w Sejmie. Co przewiduje?

18.06.2020 15:39
500 plus na wakacje. Od kiedy bon turystyczny? Projekt w Sejmie
fot. Shutterstock/Ihnatovets Viktoriia (ilustracyjne)

Posłowie zajmą się prezydenckim projektem ustawy o wsparciu branży turystycznej. Chodzi o wakacyjny bon w kwocie 500 złotych dla każdego dziecka. Oto szczegóły ustawy.

Bon turystyczny to najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na ratowanie branży turystycznej. Epidemia koronawirusa, wstrzymane loty, brak turystów i ograniczenia nałożone na prowadzących działalność gospodarczą w związku z zagrożeniem epidemicznym wpędziły setki firm w kłopoty finansowe.

500 złotych dla dziecka na wakacje w kraju ma uratować branżę. Rodziny z dziećmi dostaną bony, którymi będą mogli zapłacić za hotel i inne usługi turystyczne w kraju. Najpierw jednak posłowie muszą przegłosować projekt prezydencki, który w czwartek trafił do Sejmu.

Bon na wakacje. Oto szczegóły projektu

Koncepcja bonu prezydenckiego niejednokrotnie się zmieniała. Pierwotnie mowa była o pracownikach zarabiających do 5200 złotych brutto. To oni mieli dostać bon o wartości 1000 złotych, którego finansowaniem zajęłoby się państwo i pracodawcy.

Zobacz także

Ostatecznie bon trafi tylko do rodzin z dziećmi, co potwierdzają zapisy w prezydenckim projekcie. Czytamy w nim, że na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

Koszt bonu turystycznego wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł – zapewnił ustawodawca. W dokumencie dodano, że źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

RadioZET.pl/PAP