Zamknij

500 plus na wakacje. Rzecznik rządu: nie ma planów rozszerzenia bonu

15.07.2020 11:39
500 plus na wakacje. Od kiedy? Rzecznik rządu o bonie turystycznym
fot. FamVeld/Shutterstock (ilustracyjne)

Wydaje się, że na tym etapie pomoc dla branży turystycznej jest wystarczająca, myślę, że to nie zostanie uzupełnione - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller pytany o możliwość objęcia bonem turystycznym emerytów i rencistów.

500 plus na wakacje ma pomóc branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa i rodzinom zorganizować wyjazd wakacyjny. Według propozycji rządu, na każde dziecko zostanie przyznany bon elektroniczny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wartości 500 zł. 

Będzie można go wydać tylko na usługę turystyczną, jak nocleg czy przewodnika. Rzecznik rządu Piotr Müller w TVN24 był pytany czy bon turystyczny obejmie również emerytów i rencistów. Taka poprawka pojawiła się podczas prac nad ustawą w Senacie. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła we wtorek tę propozycję Senatu; poparła natomiast poprawki, zgodnie z którymi bonem zostaną objęte dzieci rodziców pracujących za granicą.

500 plus na wakacje dla większej liczby osób?

- Dziś (w środę - przyp. red.) mamy posiedzenie Sejmu w tym zakresie. Wydaje się, że na tym etapie ta pomoc jest wystarczająca dla branży turystycznej - powiedział rzecznik rządu. Jak zaznaczył, "pierwszym celem" bonu jest pomoc branży turystycznej.

Zobacz także

Dopytywany o ewentualne rozszerzenie bonu na emerytów i rencistów Müller powiedział, że w tej chwili takiej decyzji nie ma. - Myślę, że to nie zostanie uzupełnione - dodał.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Dyskusję i głosowanie nad poprawkami Senatu w sprawie bonu turystycznego zaplanowano w środowe popołudnie w Sejmie.

RadioZET.pl/PAP