Zamknij

500 plus na wakacje. Od kiedy? Jadwiga Emilewicz podaje datę

13.07.2020 09:59
500 plus na wakacje. Od kiedy? Emilewicz o konkretnej dacie
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Czy jeszcze w obecne wakacje będzie okazja do skorzystania z bonu turystycznego? Odpowiedzi na to pytanie w sprawie nowego 500 plus udzieliła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

500 plus na wakacje to najnowsza rządowa propozycja dla ratowania krajowej branży turystycznej, szczególnie dotkniętej pandemią koronawirusa. Według projektu ustawy, rodziny na każde dziecko otrzymają 500 złotych w formie elektronicznego vouchera do zapłacenia za usługę turystyczną np. nocleg czy przewodnika.

Ustawę w czerwcu uchwalił Sejm, a na początku lipca swoje poprawki dodał Senat. Izba wyższa postulowała, aby bonem objąć także dzieci rodziców pracujących za granicą oraz emerytów i rencistów. Ustawa z poprawkami wróciła do Sejmu, który nadal nie zajął się zmianami.

500 plus na wakacje. Od kiedy?

W wieczór wyborczy po II turze głosowania na prezydenta RP wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie telewizji WP została zapytana o termin wejścia w życie bonu turystycznego.

Zobacz także

Ja mogę z całą pewnością powiedzieć, że systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe do tego, aby 26 lipca ruszyły pierwsze świadczenia

Jadwiga Emilewicz

Przypomniała, że w dniach 15-16 lipca spodziewane jest posiedzenie Sejmu, na który, będą rozpatrywane poprawki Senatu do bontu turystycznego.

Zapewne pan prezydent (Andrzej Duda - przyp. red.) podpisze go niezwłocznie, ponieważ to była jego inicjatywa. Jeszcze podczas tych wakacji będzie można skorzystać z wypoczynku płacąc cyfrowym nowoczesnym bonem turystycznym

Jadwiga Emilewicz

500 plus na wakacje. Zasady

Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Zgodnie z prezydencką ustawą, wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł.

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Zobacz także

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: pot.gov.pl/pl. Według resortu rozwoju bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

RadioZET.pl/Money.pl