Zamknij

500 plus na wakacje. Kiedy można będzie aktywować bon na PUE ZUS?

30.07.2020 14:49
500 plus na wakacje. Kiedy można będzie aktywować bon na PUE ZUS?
fot. PAP/Paweł Supernak

Z piątku na sobotę będzie można aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać – poinformowała Polska Organizacja Turystyczna. Za jego pomocą beneficjenci opłacą np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski.

- Bon turystyczny to z jednej strony wsparcie dla rodzin i ułatwienie Polakom wypoczynku, z drugiej zaś wsparcie dla branży turystycznej, która najbardziej ucierpiała na koronakryzysie – mówiła minister Jadwiga Emilewicz podczas briefingu prasowego.

Jak dodała, Polski Bon Turystyczny to projekt innowacyjny, oparty na systemie informatycznym PUE ZUS. Od 24 lipca podmioty gospodarcze mogą dołączać do programu, do tej pory – jak wylicza Emilewicz – do programu dołączyło 5600 firm. Resort rozwoju spodziewa się podwojenia tej liczby.

Bon turystyczny. Jak zarejestrować firmę?

Polska Organizacja Turystyczna informuje, że lista obiektów, które przyjmą płatności bonem, ukaże się w sobotę na stronie: bonturystyczny.gov.pl.

To szeroko rozumiana baza noclegowa, hostele, agroturystyka, organizatorzy wypoczynków zbiorowych i wydarzeń turystycznych 

– stwierdza Emilewicz

Bonem można będzie zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT.

Zobacz także

– Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W sobotę na PUE ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut.  Można to zrobić m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil są dostępne na naszej stronie internetowej. Pomocą służą również pracownicy ZUS w placówkach w całym kraju – wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny. Jak aktywować 500 plus na wakacje?

Minister Emilewicz wskazała, że beneficjenci bonu będą mogli już z piątku na sobotę zaktualizować swoje dane w PUE ZUS. Wnioskować o wakacyjne 500 plus można będzie bowiem od 1 sierpnia 2020 roku.

Rodziny otrzymają 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu turystycznego. Mowa także o polskich rodzinach mieszkających poza granicami Polski.

Zobacz także

Aby skorzystać ze świadczenia należy założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. Beneficjenci mailem  lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, należy złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

Bony będą ważne aż do 31 marca 2022 r.

RadioZET.pl