Zamknij

Bon turystyczny. Sejm nadal nie zajął się poprawkami Senatu

09.07.2020 15:39
500 plus na wakacje. Kiedy bon turystyczny? Sejm wciąż zwleka
fot. agsaz/Shutterstock (ilustaracyjne)

500 plus na wakacje nadal nie obowiązuje. Minął tydzień, od kiedy Senat z poprawkami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Projektem nadal nie zajął się ponownie Sejm, choć PiS zapowiedział szybkie prace nad programem.

  • Sejm nadal nie zajął się poprawkami Senatu do ustawy o bonie turystycznym.
  • Zdaniem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, Sejm powinien jak najszybciej pochylić się nad zmianami.
  • Ministerstwo Rozwoju już szykuje się na realizację programu bonu turystycznego.

500 plus na wakacje to jedna ze sztandarowych propozycji rządu w walce z kryzysem podczas pandemii koronawirusa. Zgodnie z propozycją PiS-u, na każde dziecko w rodzinie będzie można otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) bon elektroniczny o wartości 500 zł. Można go będzie wydać tylko na usługi turystyczne, jak nocleg czy przewodnik. 

2 lipca ustawę z poprawkami przyjął Senat. Dodano m.in. objęcie bonem turystycznym dzieci rodziców pracujących za granicą oraz emerytów i rencistów. Wcześniej politycy PiS zarzucali Senatowi, gdzie większość ma demokratyczna opozycja, celowe opóźnianie prac nad 500 plus na wakacje. Tymczasem to Sejm od co najmniej tygodnia nie wrócił do sprawy bonu turystycznego.

500 plus na wakacje. Kiedy Sejm zajmie się poprawkami?

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił w czwartek w Siewierzu (woj. śląskie), że Sejm powinien jak najszybciej zająć się przepisami wprowadzającymi tzw. bon turystyczny. Zaapelował też, by rząd powrócił do reguły posiedzeń gabinetu co najmniej raz w tygodniu.

Zobacz także

Apelowałbym do Sejmu, żeby tym bonem zajął się jak najszybciej, a do rządu, żeby wrócił do reguły spotkań, posiedzeń gabinetu, co najmniej raz w tygodniu, bo problemów które narastają – choćby niepewność dotycząca finansów państwa (…) jest tyle, że zrobienie sobie przez rząd urlopu na trzy tygodnie, po to tylko, żeby wspierać jednego kandydata w kampanii, jest działaniem co najmniej nieroztropnym

Tomasz Grodzki

Odnosząc się do prac legislacyjnych dotyczących bonu turystycznego, Grodzki przypomniał, że w przeszłości to Senatowi zarzucano opóźnianie przyjmowania ustaw lub obstrukcję. Obecnie – jak mówił – ustawa dot. bonu czeka nierozpatrywana w Sejmie, gdzie wróciła z poprawkami Senatu.

Na ten bon z racji wakacji czekają rzeczywiście rzesze ludzi (…) Już dawno (ustawa - przyp. red.) jest uchwalona przez Senat z poprawkami, którymi powinien zająć się Sejm - miało to być zrobione na początku lipca, tymczasem Sejm się nie zebrał, a tym samym bon nie może być realizowany

Tomasz Grodzki

Projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym skierował do Sejmu prezydent; ma to być wsparcie dla rodzin, a także rodzimej branży turystycznej. Bon w wysokości 500 zł ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu Rodzina 500 plus na każde dziecko do 18. roku życia, a dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł.

Zobacz także

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia np. pobytu w hotelu czy na kolonii lub obozie harcerskim czy sportowym. 2 lipca Senat wprowadził do ustawy poprawki, najważniejsze z nich zakładają objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Sejm ma zebrać się 15 i 16 lipca.

500 plus na wakacje. Resort rozwoju o szczegółach programu

Administracja już szykuje się na realizację programu 500 plus na wakacje. W środę zaprezentowano zmiany w statucie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) umożliwiające realizację i promocję bonu turystycznego.

W ocenie skutków regulacji rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju, celem zmiany jest zapewnienie prawidłowego wykonania zadań, przewidzianych dla POT w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym; zaistniała więc pilna potrzeba powołania nowej komórki organizacyjnej, dedykowanej wyłącznie wykonywaniu zadań z nim związanych.

Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Zgodnie z prezydencką ustawą, wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł.

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Zobacz także

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl. Według resortu rozwoju bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

RadioZET.pl/PAP