Zamknij

500 plus na wakacje. Oto termin startu bonu turystycznego

22.07.2020 07:50
500 plus na wakacje. Kiedy? Podano termin startu bonu turystycznego
fot. YanLev/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny będzie dostępny dla Polaków od 31 lipca 2020 roku - podał Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. Mimo to nadal nie ma dokładnej listy obiektów i usług, za które będzie można zapłacić dzięki 500 plus na wakacje.

500 plus na wakacje w ubiegłym tygodniu weszło w życie po tym, jak ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowy rządowy program przewiduje przeznaczenie na każde dziecko w rodzinie elektronicznego vouchera o wartości 500 złotych.

Bon turystyczny będzie dostępny w Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Voucher będzie można wydać na nocleg lub dowolną usługę turystyczną - ale pod pewnymi warunkami.

500 plus na wakacje. Kiedy?

Jak podał portal Prawo.pl, 30 lipca w PUE ZUS ma zostać aktywowany moduł bonu turystycznego w kontach PUE ZUS. Aby skorzystać z vouchera, trzeba mieć wcześniej konto w PUE ZUS lub dla tego celu założyć je w tym systemie np. za pomocą profilu zaufanego lub bankowości internetowej.

Zobacz także

Obecnie z PUE ZUS korzysta 4,5 miliona Polaków, a w wyniku programu 500 plus na wakacje liczba użytkowników systemu ma się zwiększyć o 70 proc.

Kilka godzin po publikacji Prawo.pl oficjalne stanowisko zajął wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. 

Od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie świadczenia

Andrzej Gut-Mostowy

To jednak wcale nie oznacza, że skorzystanie z bonu będzie ułatwione. Problemem jest brak katalogu obiektów, które uprawnione są do przyjmowania płatności bonem turystycznym. Każdy hotel, pole kampingowe czy spływ kajakowy musi zarejestrować swoją działalność turystyczną w PUE ZUS, aby móc rozliczać swoje usługi przez 500 plus na wakacje. 

Taki system ma być udostępniony nieoficjalnie 24 lipca. Dlatego w ocenie Prawo.pl mogą pojawić się trudności z pełnym wykorzystaniem bonu turystycznego podczas tegorocznych wakacji. Na początku sierpnia nadal nie wiele obiektów może znaleźć się na liście uprawnionych do realizacji bonu turystycznego. 

Zobacz także

Z kolei wiceszef resortu rozwoju przekazał, że od 25 lipca będą mogli rejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny.

- W ZUS dobiegają końca prace nad uruchomieniem Polskiego Bonu Turystycznego. Infrastruktura informatyczna na stronie zus.pl jest już gotowa, a obecnie trwają prace nad jej uruchomieniem i udostępnieniem klientom i firmom turystycznym – komentowała Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS, cytowana przez Prawo.pl.

Przedstawiciele branży turystycznej nie kryją irytacji, ponieważ nikt ich nie informuje kiedy rozpocznie się rejestracja do katalogu obiektów. Polska Organizacja Turystyczna (POT), jeden z operatorów bonu, również przygotowuje taką listę - jednak podstawą do przyjęcia płatnością 500 plus na wakacje będzie figurowanie w systemem PUE ZUS. 

Z Polskiego Bonu Turystycznego można skorzystać do 31 marca 2022 roku.

RadioZET.pl/Prawo.pl