Zamknij

500 plus na wakacje tylko przez platformę PUE ZUS

16.07.2020 15:38
500 plus na wakacje. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Bon turystyczny 500 plus jest dostępny tylko dla osób, które założą konto w systemie PUE ZUS - przypomniała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

500 plus na wakacje to najnowsza propozycja rządu dla wsparcia rodzimej branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa. W środę Sejm przyjął ostateczny kształt ustawy, która trafiła na biurko prezydenta.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma utworzyć, dostosować i utrzymać infrastrukturę informatyczną związaną z bonem.

500 plus na wakacje. Jak złożyć wniosek w PUE ZUS?

- Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Bon turystyczny wynosi 500 złotych na każde dziecko oraz dodatkowo 500 złotych na dziecko niepełnosprawne – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także

Bonem Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w kraju. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Prawo do bonu ustali Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego jej przez ZUS i na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej m.in. dotyczących programu Rodzina 500 plus.

Informacje na temat bonu będzie można uzyskać na specjalnie tworzonej do tego celu infolinii, a także w placówkach ZUS, które udzielą wsparcia w zakresie uzyskania dostępu do PUE

Gertruda Uścińska

Zobacz także

Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. - Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS-a na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE – dodała prezes ZUS.

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

RadioZET.pl/PAP