Zamknij

Bon turystyczny dla przedsiębiorców. Jak skorzystać?

28.07.2020 15:27
500 plus na wakacje. Jak zgłosić firmę do programu Polski Bon Turystyczny?
fot. Shutterstock/unguryanu (ilustracyjne)

500 plus na wakacje ma na celu nie tylko podreperowanie domowych budżetów, ale także wsparcie dla poszkodowanej przez koronakryzys branży turystycznej. Jak dołączyć do programu Polski Bon Turystyczny?

Bon turystyczny od 1 sierpnia będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych. 

Podmioty turystyczne, które znajdą się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej do końca marca 2022 roku będą mogły przyjmować płatności w ramach bonu turystycznego. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w odpowiedzi na interpelację poselską tłumaczy, jak wygląda ta procedura.

500 plus dla turystyki. Jak dołączyć do programu Polski Bon Turystyczny?

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy odpowiedział na pytania posłów Konfederacji. W odpowiedzi na interpelację poselską poinformował o warunkach skorzystania przez firmy z branży turystycznej z wakacyjnego 500 plus.

Zobacz także

Przedsiębiorcy działający w branży mogą uzyskać wsparcie w ramach nowego 500 plus. Rodziny z dziećmi otrzymają specjalne bony turystyczne, którymi płacić będą w hotelach i innych krajowych obiektach turystycznych.

Aby przedsiębiorca mógł przyjąć taką płatność, musi być wpisany na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS. Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie  przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny będzie mógł zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Zobacz także

Andrzej Gut-Mostowy tłumaczy, w jaki sposób pieniądze trafią do przedsiębiorców. Rodziny zapłacą w obiekcie bonem, zaś Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizuje płatność za bon na rzecz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w terminie 14 dni od dnia przyjęcia płatności za pomocą bonu. Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o przelew z ZUS. Pieniądze trafią na konto firmy z automatu.

Firm, które zapisały się na listę beneficjentów wakacyjnego 500 plus jest już ponad 3000.

RadioZET.pl