Zamknij

Bon turystyczny w SMS-ie. Jak skorzystać z 500 plus na wakacje?

19.06.2020 15:03
500 plus na wakacje. Jak aktywować bon turystyczny? Kod przyjdzie SMS-em
fot. Shutterstock/diametrix (ilustracyjne)

Bon turystyczny będzie przedmiotem obrad komisji sejmowej. W jaki sposób rodziny otrzymają 500 plus na wakacje? Przyjrzeliśmy się ustawie, nad którą w piątek debatował Sejm.

Bon turystyczny był numerem jeden w piątkowym harmonogramie obrad Sejmu. Posłowie po pierwszym czytaniu skierowali prezydencki projekt do Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. W jaki sposób można będzie skorzystać z bonu?

500 plus na wakacje to nie gotówka przekazana do ręki. Beneficjenci zostaną poinformowani o konieczności aktywowania bonu, którego numer zostanie następnie wysłany mailem lub SMS-em.

Bon turystyczny. W jaki sposób można będzie z niego skorzystać?

500 złotych na wakacje otrzymają w formie bonu te osoby, które dziś pobierają świadczenie 500 plus. Jak czytamy w uzasadnieniu procedowanej ustawy, bony będą udostępniane w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

System teleinformatyczny ma tę niezaprzeczalną przewagę nad papierowym systemem dystrybucji bonów, że nie wymaga kosztownego i czasochłonnego druku bonów, zabezpieczenia ich podczas przechowywania i dystrybucji, fizycznego zliczania i dokonywania rozliczeń 

– czytamy w uzasadnieniu

W ustawie wyjaśniono, że beneficjenci najnowszego programu PiS tj. osoby pobierające 500 plus, będą zobowiązani do zalogowania się w systemie teleinformatycznym ZUS i potwierdzenia bądź aktualizacji danych.

Zobacz także

Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Dla kogo bon turystyczny?

Bon turystyczny ma być dostępny dla Polaków jeszcze podczas tegorocznych wakacji.  Otrzymają go rodziny z dziećmi w kwocie 500 złotych. Rząd przygotował również specjalne rozwiązanie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Otrzymają bon o dwukrotnie wyższej wysokości, czyli 1000 złotych. Decyzje będą wydawane na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.

Zobacz także

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci). Z bonu będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

RadioZET.pl