Zamknij

500 plus na wakacje. Duże zainteresowanie infolinią ZUS

28.07.2020 09:28
500 plus na wakacje. Infolinia ZUS cieszy się zainteresowaniem
fot. Yuganov Konstantin/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny 500 plus na wakacje budzi coraz większe zainteresowanie. Blisko 6 tys. osób zadzwoniło na infolinię ZUS-u w sprawie nowego rządowego programu.

500 plus na wakacje wchodzi w decydującą fazę. Od soboty 25 lipca właściciele obiektów i organizatorzy imprez turystycznych mogą wpisywać się do katalogu podmiotów mogących rozliczać Polski Bon Turystyczny.

To niezbędne dla hotelu, organizatorów spływów kajakowych czy osób prowadzących pole kempingowe, aby mogli u siebie gościć osoby posiadające bon 500 plus na wakacje. Z kolei w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia zostanie uruchomiony moduł w systemie PUE ZUS, za pomocą którego będzie można aktywować bon turystyczny.

500 plus na wakacje. Gdzie można skorzystać?

Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do tej pory zadzwoniło 6 tys. osób na infolinię w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego. Pod numerem 22 11 22 111 można dowiedzieć się o sposobach rozliczenia 500 plus na wakacje czy miejscach, gdzie można się nim posługiwać. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.

Zobacz także

Na infolinię mogą dzwonić zarówno osoby prywatne, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, jak i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące bonu. Najczęstsze pytania dotyczą m.in. tego, komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić żeby go otrzymać, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i do kiedy bon jest ważny.

Do poniedziałkowego południa zarejestrowały się 1432 podmioty na liście przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności Polskim Bonem Turystycznym.

500 plus na wakacje. Zasady

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.

Zobacz także

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Zobacz także

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE ZUS rodzice aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych.

RadioZET.pl/PAP