Zamknij

500 plus na wakacje. Ile rodzin skorzysta z bonu turystycznego?

22.07.2020 16:02
500 plus na wakacje. Ile rodzin skorzysta z bonu turystycznego?
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Z bonem turystycznym o 15 proc. więcej rodzin z dziećmi pozwoli sobie na wakacje - wynika z badania serwisu Travelist.pl. 500 plus na wakacje ma być dostępne dla Polaków od 31 lipca.

500 plus na wakacje to najnowszy program rządowy, który ma pomóc branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa. Zgodnie z ustawą podpisaną do prezydenta, na każde dziecko w rodzinie zostanie przekazany bon elektroniczny o wartości 500 zł. 

Będzie można z niego skorzystać za pomocą systemu PUE ZUS. Ilu Polaków jest skłonnych wykorzystać nowe 500 plus na wakacyjny wyjazd?

500 plus na wakacje. Kto skorzysta?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w połowie lipca przez serwis Travelist.pl, pomimo kryzysu, obniżonych zarobków i ograniczeń związanych z pandemią aż 80 proc. respondentów deklaruje, iż planuje w tym roku wyjechać na urlop.

Zobacz także

Warto jednak dodać, że aż dwie trzecie badanych planujących urlop w tym sezonie podjęło taką decyzję dopiero w ostatnim czasie i przyznaje się do zmiany zdania względem wcześniejszych planów.

"Wśród głównych czynników aktywizujących wakacyjne wyjazdy respondenci wskazują przede wszystkim poprawę sytuacji epidemiologicznej w Polsce (29 proc.), ale też perspektywę otrzymania bonu turystycznego 500 plus. Zapowiedź wprowadzenia nowego programu miała wpływ na decyzję aż 28 proc. badanych, a w przypadku rodzin wielodzietnych (pow. trójki dzieci) odsetek ten wzrasta powyżej 50 proc." - podano.

Według autorów badania, bon turystyczny 500 plis sprawi, że nawet o 15 proc. więcej rodzin z dziećmi będzie mogło sobie pozwolić na wyjazd.

500 plus na wakacje - sondaż
fot.

Travelist.pl

Tyle potencjalnych beneficjentów programu (czyli rodziców posiadających przynajmniej 1 dziecko do 18 roku życia) deklaruje wprost, iż gdyby nie perspektywa otrzymania bonu 500+, w ogóle nie mogliby wyjechać w tym roku na wakacje. Przy trójce dzieci odsetek ten wzrasta do 21 proc., natomiast w przypadku rodzin wielodzietnych aż 37% wyjedzie tego lata dzięki 500 plus - czytamy w badaniu.

Jedna czwarta rodziców czeka z planowaniem urlopu na wprowadzenie rządowego programu i blisko połowa zamierza z niego skorzystać jeszcze w tym sezonie - wskazano.

Zobacz także

Z danych serwisu wynika, że w tym roku chcemy wypoczywać w Polsce – bo uważamy, że tak będzie bezpieczniej. Zdecydowana większość respondentów planuje urlop w kraju, a tylko 15 proc. rozważa wyjazd za granicę. O zagranicznych wakacjach częściej myślą osoby nieposiadające dzieci, którym bon 500 plus nie przysługuje (23 proc.).

Wśród uczestników ankiety zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem krajowym jest Bałtyk, nad który wybiera się ponad połowa wszystkich badanych. Kolejne miejsce zajmują polskie góry, gdzie chciałoby spędzić lato nieco ponad 37 proc. użytkowników serwisu. Według prezesa Travelist.pl Tomasza Piszczaka, tendencję tę potwierdzają dane transakcyjne serwisu.

500 plus na wakacje - sondaż
fot.

Travelist.pl

- W ostatnim czasie widzimy ogromne zainteresowanie wyjazdami nad morze. Obecnie ok. 50 proc. wszystkich wyszukiwań dotyczy pobytów nad Bałtykiem. To wzrost o blisko 30 proc. w porównaniu z ubiegłym sezonem – komentował Piszczek. Badania przeprowadzono w połowie lipca na próbie ponad 3 tys. gości hotelowych korzystających z serwisu Travelist.pl.

500 plus na wakacje. Wnioski

Jak powiedział w środę PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, od 31 lipca 2020 roku rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego. Bony dostaną sms-em w postaci kodu.

Wiceszef resortu rozwoju zaznaczył, że od 25 lipca będą mogli rejestrować się za pośrednictwem PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny.

- Lista ta będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej – wskazał Gut-Mostowy. Zapewnił, że pierwsze przelewy do przedsiębiorców turystycznych, którym klienci zapłacili za usługi bonem, „nastąpią najpóźniej w ciągu 14 dni”.

Zobacz także

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę, 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Płatności bonem mają być realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany sms-em.

RadioZET.pl/PAP