Zamknij

Wakacyjne 500 plus w liczbach. Ile bonów wydano do tej pory?

19.08.2020 11:22
500 plus na wakacje. Ile bonów wydano? Gdzie można nimi płacić
fot. Kamil Macniak/shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny po 19 dniach funkcjonowania cieszy się coraz większą popularnością. Beneficjentów przybywa, podobnie jak placówek, które uprawnione są do przyjmowania płatności w ramach wakacyjnego 500 plus.

  • ZUS przygotował 4 miliony bonów turystycznych. Aktywowano do tej pory 17 proc. z nich, czyli 716 tysięcy.
  • Najwięcej bonów aktywowali beneficjenci ze Śląska – 21,3 proc. 
  • Najmniej beneficjentów odnotowano w województwie lubuskim 13,1 proc.

Bon turystyczny w liczbach. Oto podsumowanie ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o liczbie aktywowanych bonów turystycznych. Okazuje się, że nowe 500 plus największą popularnością cieszy się na Śląsku. Z kolei najmniejszą liczbą aktywowanych bonów odnotowano w województwie lubuskim. Łącznie do rodzin trafi 4 miliony bonów na kwotę 500 złotych.

Bonem o wartości 500 złotych można płacić za hotel, kolonię dla dziecka i szereg innych atrakcji turystycznych.  Transakcji można dokonywać do końca marca 2022 roku. 

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała, że już 15 832 podmiotów znalazło się na liście przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatność w ramach bonu turystycznego.

Jak to działa? Beneficjenci decydują, w którym miejscu chcą zapłacić bonem. Wyszukiwarka obiektów znajduje się na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/

 

Bon turystyczny - lista miejsc
fot. https://bonturystyczny.polska.travel/

Beneficjenci bonu realizują płatność w wybranej placówce, zaś ZUS po 14 dniach od transakcji przelewa na konto firmy pieniądze. Nie trzeba składać wniosków, by otrzymać przelew. Pieniądze trafią na konto firmy z automatu.

Zobacz także

Jak dołączyć do grona placówek, w których można płacić bonem? Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie  przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny będzie mógł zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

RadioZET.pl