Zamknij

500 plus na wakacje. Ile pieniędzy wypłacił ZUS?

03.08.2020 08:05
500 plus na wakacje. Ile ZUS wypłacił pieniędzy?
fot. Marek MICHALAK/East News (ilustracyjne)

Bon turystyczny cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. W pierwszy weekend, kiedy udostępniono 500 plus na wakacje, aktywowano ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł.

500 plus na wakacje jest dostępny od 1 sierpnia. Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko i ma wartość 500 zł, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami jego wartość jest dwa razy wyższa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w niedzielę na Twitterze o statystykach dotyczących wypłacania bonu turystycznego, który ma pomóc rodzimej branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa

500 plus na wakacje. Ile już wypłacono?

Na platformie PUE ZUS aktywowano do tej pory ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł. Zakład dodał, że dokonano ponad 2,2 tys. płatności bonami na kwotę ponad 1,77 mln zł. Bonami można już płacić u 8111 podmiotów turystycznych.

Zobacz także

Listę podmiotów, które zostały zarejestrowane i u których można płacić bonem, można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez platformę PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon mogą aktywować rodzice dzieci do 18 lat. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe.

Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej. Na stronie ZUS dostępny jest film pokazujący, jak założyć profil na PUE.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus.

Zobacz także

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Aby uzyskać informacje o bonie, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail: bon@zus.pl.

RadioZET.pl/PAP