Zamknij

Czy bonem turystycznym można opłacić spływ kajakowy?

21.07.2020 13:25
500 plus na wakacje. Czy można nim opłacić spływ kajakowy albo park rozrywki?
fot. G-Stock Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy bon turystyczny można wydać na spływ kajakowy czy wstęp do parku rozrywki? Polska Organizacja Turystyczna (POT) wyjaśnia wątpliwości wokół 500 plus na wakacje.

500 plus na wakacje ma najwcześniej trafić do polskich rodzin na przełomie lipca i sierpnia. Według ustawy, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, na każde dziecko w rodzinie zostanie wydany bon elektroniczny o wartości 500 zł.

Za pomocą specjalnego systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) vouchery będzie można wydać na wybraną usługę turystyczną. Czy za bon turystyczny będzie można zapłacić także za inne rozrywki podczas wakacji, jak spływ kajakiem czy park rozrywki?

500 plus na wakacje. Czy opłacimy za nie spływ kajakowy i park rozrywki?

Jak tłumaczy Polska Organizacja Turystyczna (POT), która jest operatorem nowego rządowego programu, 500 plus na wakacje będzie można wydać w jednym z miejsc z listy zarejestrowanych w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Takie zostawienie nie zostało jeszcze opublikowane.

Zobacz także

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym mówi wyraźnie, że voucherem można zapłacić za usługę lub imprezę turystyczną. 

Przez usługę hotelarską  należy rozumieć krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Z kolei impreza turystyczna oznacza połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki.

Zobacz także

Czy w tych kategoriach mieści się spływ kajakiem albo wizyta w parku rozrywki? POT wyjaśnia:

Jeśli podmiot prowadzący park rozrywki lub organizator spływu kajakowego będzie zaliczał się do grupy przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne i dokona rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, będzie mógł przyjmować płatności za pomocą bonu

W skrócie - przed skorzystaniem z bonu podczas spływu kajakowego, parku rozrywki lub jakiegokolwiek miejsca podczas wakacji warto sprawdzić, czy ten podmiot znajduje się w katalogu obiektów objętych programem. Taka lista będzie dostępna m.in. na stronie internetowej POT.

500 plus na wakacje. Zasady i wnioski

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł - czyli w sumie 1000 zł.

Zobacz także

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

RadioZET.pl